Backlink bir web sitesi üzerinde başka bir web sitesinin linkinin bulunmasıdır. Kendini daha çok tanıtmak isteyen web sitesi sahibi, sitenin linkini başka bir web sitesine verir. Daha çok tanıtım yazısı backlink olarak adlandırmak mümkün. Backlink sayısı ve nitelikleri web sitelerinin güvenlikleri açısından önemli bir kriterdir. 

Backlink Alımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar:

  • Backlinkler kaliteli sitelerden alınmalı.
  • Paylaşılacak site ile aynı tema(konu) içerikli olması ya da yakın içeriklere sahip backlinkler alınmalı.
  • Alınacak linkin bir makale içerisinde geçen kelimeden olması tercih edilmekte. 
  • Hedef anahtar kelimeler kısmında çapalama yapılmalı.
  • Oluşturulan linkleri alt sayfalara dağıtmaya çalışılmalı.


Backlick kavramı Google yükselişi ile hayatımıza girdi. Bundan sonra Google önemli bir buluş hazırladı. PageRank olarak adlandırılan algoritma, backlinklerin web sitesinde yarattığı etkileri ölçen önemli bir algoritma oldu. Google bu buluşu sayesinde bir çok arama motorundan daha fazla sonuç gösterdi. Buda Google firması için büyük bir gelişme sağladı.

PageRank mantığından bahsedilecek olursa, kısaca link alan sayfa güçlenir link veren ise zayıflar. Sitenin Google üzerinde değerli olabilmesi için, backlinklerin fazla sayıda olması vede kaliteli olması gerektiği söylenilebilir.  Google üzerinde değerli görünen web siteleri daha başarılı, daha çok aranılan ve daha çok kazanan sitelerdir. Bu açıdan bakıldığında web sitesi sahibi için tanıtım yazısı backlink oldukça önemli. 

Backlinklerin Sitelere Etkilerini Ölçme: 

Google ücretsiz olarak kullanıcılarına sunduğu bir hizmetten yararlanılabilir. Bu hizmet sayesinde web sitesine kimlerin backlin verdiği görüntülenebilir. Sitelerin backlink puanlarını hesaplayan bazı programlar üzerinden iyi siteleri ayıklamak mümkün. Backlink veren sitenin puanı düşükse, backliink paylaşan site olumsuz etkilenebilir. 

Tanıtım Yazısı Paylaşmak:

Bir web sitesinin tanıtımı bunun dışında blog hesapları üzerinden yapılabilmekte. Blog yazıları genelde tanıtım amaçlı makalelerden oluşur. Bir çok insanın araştırma yaptığı çok kullanıcıya sahip bir alandır. Yazılan tanıtım makalesini paylaşmak kullanıcılar açasından ilgi uyandırıcı olacaktır. Ancak makale yazmak pek kolay değildir.

Eğer sitenin tanıtım yazısı ile güçlendirilmesi isteniyor ise "makale.net" adresinden tanıtım yazınız oluşturulabilir. Oldukça kaliteli, yararlı, ve zengin içerikli makaleler üreten site çok uygun fiyatlar ile çalışır. Ödenen bu ücretin karşılığı sitenize yönelik olacağı için oldukça karlı bir iş ortaklığı olacaktır. Web siteleri güçlenmeyi hedef olarak belirler. Makale.net bu konuda en büyük destekçi olabilir.  

   Paylaşmak güzeldir  :)