SEO uyumlu makale demek GOOGLE, YANDEX ve YAHOO gibi arama motorlarında içeriğinizin tam uyumlu bir performans göstermesi demektir. Asıl amaçsa arama sonuçlarında çıkan listede ilk sıralarda yer almaktır. Bu da ancak makale SEO uyumlu olursa mümkün olacaktır. Ayrıca arama yapılırken kullanılan kelimeler, cümle kesitleri vb. Anahtar sözcükler içeriğinizin daha üst sıralarda yer almasını sağlar. Daha fazla trafik alırsınız ve potansiyel okuyuculara ulaşırsınız. Bu yüzden web siteleri SEO uyumlu makaleyi tercih ederler.

Bu, SEO uyumlu makale ne işe yarar sorusunu cevaplar. SEO uyumlu makale yazmak hiç kolay değildir. Kısmen SEO uyumlu olan makalelerle tam SEO uyumlu makaleler birbirinden farklıdır. Bunları ayırt edebilmekse oldukça zordur. Bunları, belirleyici kriterler sayesinde ayırt edebilirsiniz.

Bunlarsa; Anahtar kelime kullanımı ve makalenin toplamına göre oranı, içeriğin anahtar kelimelerle olan uyumu, kullanılan konu başlıkları(H2,H3 vb.), konuyla benzer anahtar kelimeler, imla kurallarına dikkat etme, içeriğin maddeler halinde sunulması, makalenin akıcı bir anlatıma sahip olması, makalenin özgün ve benzersiz olması, makalede medya içeriklerinin bulunması, makale içerisinde linklerin bulunmasıdır.

SEO uyumlu makale yazmak istediğiniz zaman tüm bunları karşılamanız gerekmez. Ancak eğer eksiksiz karşılarsanız içeriğiniz Google optimizasyonun da başarılı olacaktır. Bu da, kısa sürede arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almanızı sağlayacaktır.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale nasıl yazılır konusuna değinecek olursak;

SEO uyumlu makale yazmak için ilk etapta iyi bir eğitim almış olmak şarttır. Bu konuda birçok kaynak seçeneği vardır. Eğitimini almanız durumunda sorunsuz SEO uyumlu makale yazabilirsiniz. Ancak imkanlarınız kısıtlıysa da bu yazımızda SEO uyumlu makale nasıl olmalı konusunda tüm cevapları bulabilirsiniz.

Okuyucuyu etkileyecek makale yazmak için 3 önemli aşamaya dikkat edilmelidir.

 • Giriş

 • Gelişme

 • Sonuç

Bu 3 aşama makalenin genel içerik konsepti olmaktadır. Bu her ne kadar SEO uyumlu makale nedir nasıl yazılır sorusuna yanıt olmasa da, fark edecektir. Okuyucunuzun makalenizdeki kilit noktaları yakalayabilmesini sağlamalısınız. Bunu ilk olarak giriş kısmında yapmanız gerekir. Tek bir cümleyle girişte okuyucunuzu etkilemelisiniz, tüm makalede asıl anlatılmak istenen ilk cümlede belirtilmelidir. Kısaca makalenin ana fikri giriş kısmında açıklanmalıdır.

Daha sonra gelişme kısmında olayların akışı ve neden-sonuç ilişkileri irdelenmelidir. Kalan kısım yani sonuç kısmında ise okuyucunuza istenen her şeyi sunmuş olmanız gerekmektedir. Bu, iyi bir makale hazırlamanın püf noktasıdır. Ayrıca SEO uyumlu makalelerin genelinde bu konsept dikkat çekmektedir. Dolayısıyla bu konsepte göre içerik düzenlemeye gayret göstermelisiniz.

SEO Uyumlu Makale Kaç Kelime Olmalı?

Makaleyi hazırlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir soru vardır, o da SEO uyumlu makale kaç kelime olmalı olacaktır. Google optimizasyonu, makalenizi ve dolayısıyla web sitenizi görünür kılacak ve üst sıralara çıkaracak çalışmalara dikkat etmektedir. Genellikle bunu da uzun içeriklerde yapmaktadır. Yani uzun olan içerikler Google optimizasyonunda sevilen içeriklerdir. Dolayısıyla içeriğinizin uzun olması önemlidir.

Bunu sayılarla belirtecek olursak eğer; 500-1000 kelime aralığı idealdir ancak 1000-2000 hatta 3000 kelimeye kadar olan içerikler çok daha sevilecektir. Google'ın uzun içerikleri sevmeyeceğini düşünüyorsanız, gönül rahatlığıyla içeriklerinizi uzun yapabilirsiniz. Ancak SEO uyumlu makale kaç kelime olmalı sorusunun yanı sıra uzun içerikte daha nelere dikkat etmeliyim? Sorusunun yanıtını da öğrenmelisiniz.

SEO uyumlu makale nedir konusunda yeterli bir bilgi sahibi olduysanız eğer içeriğin geri kalan kısmında 10 adımda tam SEO uyumlu makale nasıl yazabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İşte baştan aşağı SEO uyumlu makale hakkında bilinmesi gerekenlerin hepsi.

1. Anahter Kelime Kullanın ve Oranını İyi Belirleyin

Anahtar kelime SEO uyumlu makalelerin vazgeçilmez bir ögesidir. Makalenin ana fikri ne ise anahtar kelime de aslında bir bakıma ana fikirdir. Bunu bir örnekle anlatırsak eğer, diyelim web siteniz e-ticaret sitesi ve kategori içeriği telefon kılıfları. Uzun bir telefon kılıfı kategori içeriğinin anahtar kelimeleri neler olabilir?

 - Telefon kılıfları

 - Telefon kılıfı fiyatları

 - En güzel telefon kılıfları vb.

Yukarıdaki anahtar kelimeler olabilir. Mümkün olduğunca makalenin ana hatlarıyla ilişkili olmalıdır. Ancak bu durumda dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı daha var. Makalede anahtar kelimelere sık sık yer verebilirsiniz, bunda bir sakınca yok. Ancak anahtar kelime fazlalığı içeriğin anlaşılırlığını bozuyorsa, okuyucuya bir şeyler anlatamıyorsa bu yanlış olur. Özetle anahtar kelimelere sık sık yer vermelisiniz, içeriğin kalitesini etkilememesi şartıyla. Ortalama 1000 kelimelik bir makalede anahtar kelime sayısını toplam 10-15 arası belirleyebilirsiniz. İçeriğin kalitesini bozmuyorsa bu sayıyı 20 bile yapabilirsiniz.

2. Anahtar Kelimelerin Makalenin Genel Konusuyla Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Bu, çoğu zaman gözden kaçan bir konudur. SEO uyumu için anlamsız olduğu düşünülür, ancak son derece yanlış bir yaklaşımdır. Belirlemek istediğiniz anahtar kelimeleri farz edelim kalın(bold) yapmayı düşünüyorsunuz. Makalenin konusu ''SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?'' olsun, anahtar kelime de ''telefon kılıfları'' olsun. Böyle bir makalede böyle anahtar kelime kullanmak yanlıştır. Veya işleri biraz daha karmaşık hale getirelim. Yine makalenin konusu aynı olsun ve bu sefer anahtar kelime ''makalenin anlamı'' olsun.

Kalın(bold) olarak böyle bir makaleye ''makalenin anlamı'' yapmanız pek de doğru sayılmaz. Çünkü içeriğin ana fikri makaleyi tanımlamak değildir, SEO uyumlu makalenin yazılışını tanımlamaktır. Bunun yerine '' SEO uyumlu makale ne demek '' kullanılabilir. Çünkü bu sefer tanımlanan şey SEO uyumlu makalenin ne demek olduğudur. Makalenin konusuyla doğrudan bağlantısı var. Bu, Google'ın gözünden kaçmayabilir, dikkatli olmakta fayda var.

3. Makalenin Toplam Kelime Sayısına Göre H2 ve H3 Alt Başlıkları Kullanın

Bu da oldukça önemli bir konu olmaktadır. Hem okuyucuyu sıkmamak hem de arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için alt başlıklar kullanmaya gayret gösterin. Özellikle her 100-150 kelimede bir kez alt başlık kullanın. Biz buna Heading etiketi diyoruz. ''H'' olarak ifade edilen etiketler Google botlarının makaleyi tanımlamasını sağlar. İçerik hakkında bilgi toplanır ve diğer kriterlerle beraber içeriğin teması optimizasyonun hafızasına kaydolur. Ve bu etiketler H2, H3,..., H6'ya kadar devam eder.

İlk olan başlığınız ana başlık ''SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?'', H2 başlığı ise ondan sonra gelen daha küçük başlıktır 1 veya 2 kez kullanmanız yeter. H3 başlığı da H2'den sonra gelen daha küçük başlıklar ve H6'ya kadar böyle devam eder. H etiketi her arttığında o konu başlığı daha da detaylandırılacak demektir. Google ise detaylandırma işlemini çok sever, neticede bilgileri en anlaşılır halde okuyucuya sunacaksınız. Özetle H etiketleriyle alt başlıklar belirleyin.

4. Seçtiğiniz Konuyla Benzer Anahtar Kelimeler Kullanın

Yukarıda belirtmiştir, eğer anahtar kelime kullanacaksanız konuyla benzer olmalı. ''SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?'' konusu için makaleyi tanımlamayın, ancak arama hacmi fazla olan anahtar kelimeleri kullanın. Bu teraziyi kurmak zor olabilir ama örnek gösterelim. ''Makalenin anlamı'' yerine ''makale yazmak'', ''makale nasıl yazılır'' veya '' makale yazımı'' gibi anahtar kelimelerden bahsediyoruz. Bunları kullanabilirsiniz ve çok faydalı olacaktır. Farklı aramalardan yeni okuyucular çekeceksiniz. Bu, hem yeni okuyucunuzun ihtiyacına cevap verecektir hem de trafiğiniz artacaktır.

5. İmla Kurallarına Uymaya Dikkat Edin

Google içeriğinizin anlaşılabilir olmasına dikkat eder. Hatta en fazla dikkat ettiği şeylerden birisi de makalenin içeriğinin anlaşılır olmasıdır. Bu yüzden imla kurallarına ve yazım hatalarına dikkat etmelisiniz. Çünkü noktalama işaretleri cümlelerin daha anlaşılır olmasını sağlayacaktır. Bu sayede anlam bütünlüğünü de sağlarsınız, okuyucuların ilgisini de kazanırsınız. Sağladığı profesyonellik ise ekstra kazancınız olur.

İmla kurallarında noktalama işaretleri çoğunlukla hataların en sık yapıldığı yerlerdir. Bir noktalama işaretinin ne kadar önemli olduğuna şöyle bir örnekle dikkat çekelim. Farz edelim makaleniz için bir alıntıya ihtiyaç duydunuz ve bu alıntıya makalenizde yer verdiniz. Üstelik hemen ardından kaynak bile gösterdiniz. Ancak alıntı olduğunu gösteren noktalama işareti kullanmadınız. Bu durumda ne mi olur? İçeriğiniz intihal sayılabilir. Aşırma olarak görülür ve tüm makaleyi özgün ve benzersiz olmaktan çıkarabilir.

6. Gerekli Gördüğünüz Yerlerde Maddeleme Yapın

Maddeleme işlemine gerektiği zaman yer vermeye dikkat etmelisiniz. Okuyucuların seçenekleri veya belirleyici olan unsurları daha rahat anlayabilmesi için madde madde anlatım yapmanız iyi olacaktır. Üstelik bu durum makalenin genel yapısını da olumlu anlamda etkileyecektir. Emek verdiğiniz anlaşılsın, okuyucuların gözü yorulmasın. Ama sık sık maddeleme yapmakta doğru olmaz, neden mi? Yazdıklarınız maddeleme nedeniyle fiziksel olarak daha da uzayacaktır ve sonu gelmeyen bir içerik gibi görünecektir.

7. Makalenizde Akıcı Bir Anlatım Olmalı

SEO uyumlu olsun, olmasın. Makalenizin akıcı bir anlatımı kesinlikle olmalı. Daha ilk paragrafta okuyucunuz sıkılırsa tüm emeğiniz boşa gider. Akıcı bir anlatıma sahip olmalısınız. Anlatım diliniz okuyucuya gerektiği şekilde ulaşmalıdır. Üstelik bu da SEO uyumlu nedir sorusunu dolaylı olarak cevaplayacaktır. Anlaşılabilir bir içerik ve okuyucuyu bağlayan içerik.

8. Makaleniz Özgün ve Benzersiz Olmalı

Google'ın intihal içerikleri hiç sevmediğini biliyoruz. Özellikle bu hususta yüzlerce makalelerin test edildiği web siteleri vardır. Makalede özgün ve benzersizlik en önemli ihtiyaçtır. Google botları tarafından bu tarz içerikler çok çabuk saptanır. Özellikle içeriğin 'den fazlası kopya içerik sayılabilir. Bu yüzden olabildiğince içeriğin intihal içermediğine dikkat etmelisiniz. Alıntı olan cümleleri de mutlaka noktalama işareti ile belirterek kaynak göstermelisiniz. Bunu yapmazsanız ne olur?

İçeriğiniz intihal olduğundan aramalarda üst sıralara kadar belki de hiç bir zaman çıkamayacaktır. Ayrıca Google sizin birkaç makalenizi bu şekilde değerlendirirse, öteki içerikler de intihal olarak değerlendirilebilir. Daha kötüsü, okuyucularınız artık özgün ve benzersiz içerik üretmediğinizi düşünmeye başlar.

9. Fotoğraf veya Video Gibi Medya İçerikleri Kullanın

Makalenizin içeriğine uygun olarak fotoğraf, video vb. medya içerikleri kullanmaya gayret gösterin. Okuyucunuzu sıkmamak adına önemli bir gerekliliktir. Üstelik SEO uyumu için de oldukça önemlidir. Ayrıca içerik görsellerinin boyutlarına da dikkat etmenizde fayda var. Boyutları yüksek olursa görüntülerin yüklenmesi zaman alacaktır. Bu hem okuyucularınızı kaybetmenize neden olacak hem de SEO uyumu için dezavantaj olacaktır. Üstelik görsel içerikler her zaman makalenizi yayınlayacağınız sayfada insanların daha fazla zaman geçireceği anlamına da gelir. Ayrıca okuyucular için görsel içerikler daha faydalıdır. Çünkü görseller daha akılda kalıcı olmaktadır.

10. Makale İçerisine Site İçi Linkler Yerleştirin

Makale içerisine site içi linkler yerleştirmek Google Optimizasyonu için çok doğru bir hamledir. Hem içeriğiniz SEO uyumlu olacak hem de Google tarafından yönlendirici linkler daha hızlı tanımlanabilecek. Özellikle gerekli olan yerlerde faydalı linkleri yerleştirmelisiniz. Benzer bir konuda makale yazmışsanız makale sonunda o konuya yönlendirebilirsiniz. Veya içeriğin herhangi bir yerinde okuyucunun farklı içerikte bulabileceği faydalı bilgileri belirtmeniz çok önemlidir. Bu sayede okuyucu sitenizde daha fazla zaman geçirecektir.

   Paylaşmak güzeldir  :)