Dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, COVID-19 salgınının doğrudan bir sonucu olarak yeni zorluklarla mücadele ediyor. Tüketicilerin ihtiyaçlarının çoğu için internete başvurmasıyla, çevrimiçi varlığınızın kolayca bulunmasını ve iş güncellemelerinizin net bir şekilde iletilmesini sağlamak hiç bu kadar hayati olmamıştı. Bu kriz ortamında varlığınızı korumak için yapabilecekleriniz bu içerikte bir araya getirildi.

Müşterilerinizle bulundukları yerde tanışın

Bu cümleyi pazarlamada ve SEO'da müşterilerinizle bulundukları yerde buluşmakla ilgili sık sık duyarsınız. Bu şimdi her zamankinden daha önemli olabilir çünkü mevcut manzara çok değişti. Yüz yüze yapılan toplantılar yerini Zoom gibi uygulamalara bırakmış olsa da hala müşterilerinizi ziyaret etmenin daha olumlu bir etkisi olduğu söylenebilir.

Müşterilerinizi dinleyin ve ihtiyaçlarının nasıl değiştiğini anlayın

Müşterilerinizi bulundukları yerde daha iyi karşılayabilmek için, gerçekten önce onların ihtiyaçlarının nasıl değiştiğini, endişelerinin nasıl değiştiğini dinlemeli ve anlamalısınız. Şimdi ne arıyorlar? Sadece gerçekten dikkat etmek ve mevcut hedef pazarınıza dair yorumları dinlemek oldukça önemlidir. Ayrıca rekabetçi yorumları dinlemek de size farklı bir bakış açısı kazandırabilir. İsteklerin ve endişelerin nasıl değiştiğine dair bir fikir edinmek için Google'da ve diğer alanlarda yayınlanan rekabetçi incelemeleri takip edebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerle bağlantı kurun

Şimdi sadece potansiyel müşterilere değil, mevcut müşteri tabanına ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak ve insanlara hala burada olduğunuzu ve onlara çeşitli şekillerde hizmet ettiğinizi hatırlatmak için harika bir zaman içerisindeyiz. Ekonomik daralma sebebiyle aldığınız yanıtların büyük bir çoğunluğu olumsuz olsa dahi ihtiyaç halinde kime ulaşmaları gerektiğini biliyor olacaklardır.

Bilgileri hemen iletin

Çevrimiçi siparişleri ve katalog hizmetleri ayarlayın. Bunlara ek olarak, çevrimiçi siparişler ayarlayın. En azından, insanların şu anda ne sunduğunuzu bilmeleri için çevrimiçi hizmetlerinizi kataloglayın. Zorlu bir işletmeyseniz ve büyük bir web sitesi oluşturmaya gitmek istemiyorsanız, Shopify gibi şeyleri platformları kesinlikle kontrol edebilir ve keşfedebilirsiniz.

Google Alışveriş'te ürünleri ücretsiz ekleyin

Bu, Google'ın bir süre önce sunduğu harika bir olanak ve hali hazırda harika ilerliyor. Ürünleri Google Alışveriş'te ücretsiz listelemenize olanak tanıyarak size şu anda ekstra görünürlük sağlıyor. Yani bir e-ticaret markasıysanız, kesinlikle buna bir göz atmanızda fayda var.

SEO ve içerik pazarlamasını ikiye katlayın

Ekonomik gerilemelerin ya da daralmaların neden cesur kesimi desteklediğini açıklayan bir öneri aslında. Özellikle Covid-19 sürecinde çevrimiçi platformlarda geçirilen zamanın artmasıyla birlikte ön plana çıkmak için SEO ve içerik pazarlaması yatırımlarınızı ikiye katlamanız faydalı olacaktır.

Yorumları Yanıtlayın

Şimdi yatırım yapmak ve bu incelemelerle ilgilenmek için de harika bir zaman olarak değerlendirilebilir. Bu durum, markanızı keşfeden, lokasyonunuzu keşfeden müşterilerinizi önemsediğinizi gösterecektir. Bununla birlikte yorumları zamanında yanıtlamak, bir müşteriyle hızlıca etkileşimde bulunduğunuz ve müşterilerin ciddi anlamda önemsediği fakat en çok gözden kaçan PR ve pazarlama taktiklerinden birisidir.

Yeni Google My Business güncellemelerini onaylayın veya reddedin

Yeni Google My Business ürünlerinin ortaya çıktığını görmeye devam edeceğiz. Çeşitli işletmelere farklı çalışma saatleri eklendi. Temassız teslimat seçenekleri belirtildi. Bunlar her zaman değişecek. Etkinleştirebileceğiniz veya açıklığa kavuşturabileceğiniz yeni Google My Business seçeneklerini sık sık kontrol etmek önemlidir. Bunun için belki takviminize bir hatırlatıcı ekleyebilirsiniz.

   Paylaşmak güzeldir  :)