Sıralama faktörleri, arama motoru optimizasyonunun hemen hemen ilk gününden beri en önemli faktörlerden biridir. SEO'lar sürekli algoritmayı neyin etkilediğini tam olarak belirlemeye çalışırlar. Farklı faktörler yardımıyla hem sayfa sıralamanızı hem de etkileşimini arttırmanız mümkündür.

Doğrudan Sıralama Faktörleri

Doğrudan sıralama faktörleri, sıralama faktörlerinin en dar anlayışıdır. Yanlış olduğu söylenemez ancak sadece oldukça kısıtlayıcıdır. Doğrudan sıralama faktörü, Google'ın ölçtüğü ve arama sonucunun performansını doğrudan etkilediği bir şey olacaktır.

Bir dosyanızda bir değişiklik yaptığınızda ve bu değişikliğin üzerinde oynaması için Google'a izin vermediğinizde, Google'daki performansınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaksınız. Aynı etki, alaka düzeyi için de çoğu zaman geçerlidir. Google'ın alaka düzeyini ölçmek için tam olarak ne kullandığını bilmiyor olabilirsiniz. Ancak içeriğinizin alaka düzeyini iyileştirirseniz, daha üst sıralarda yer alacağınızı biliyorsunuz.

Dolaylı Sıralama Faktörleri

Eğer doğrudan sıralama faktörleri varsa, dolaylı sıralama faktörleri olmalıdır. Bunlar, algoritmayı doğrudan etkilemeyen, ancak algoritmayı etkileyen bazı doğrudan sıralama faktörlerini etkileyen, yalnızca bir kez kaldırılmış sıralama faktörleri veya müdahalelerdir.

Barındırma ortamınızı iyileştirmek dolaylı sıralama faktörleri için atılacak klasik bir adımdır. Çünkü ilk bayta kadar geçen süre daha hızlıdır. Google, sunucunuza giren ve tam olarak kaç CPU çekirdeği olduğunu belirleyen bir algoritmaya sahip değil. Ancak barındırma ortamınızdan etkilenebilecek, belki de kullanıcı deneyimi veya belki de sayfa hızıyla ilgili olan bir dizi doğrudan sıralama faktörü vardır. Sonuç olarak bu, barındırma ortamınızı iyileştirmenin arama sıralamalarınız üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğine inanmak için iyi bir nedendir.

Dolaylı sıralama faktörlerinin mükemmel bir örneği, Facebook'ta daha sonra bazı çevrimiçi yayınlar tarafından alınan ve daha sonra sitenize geri bağlanan bir makaleyi tanıtmak olabilir. Dolayısıyla, sosyal medya etkinliğinin kendisi arama sonuçlarınızı doğrudan etkilemese de, bağlantıları etkiler ve bu bağlantılar da arama sonuçlarınızı etkiler.

Acil Sıralama Faktörleri

Acil sıralama faktörleri şu şekilde tanımlanabilir: Daha önce cep telefonunuzu bir sayfadaki metni okumak için kullandıysanız ve metnin diğer bazı yönlerden önce yüklendiğini fark etmişsinizdir. Okumaya başladığınızda sayfayı aşağı kaydırmaya çalışırsanız, parmağınızı oraya koyar koymaz bir reklam açılır. Google, bu düzen kaymasından kullanıcıların hoşlanmadığını öğrendi. Dolayısıyla düzen değişiminden sorumlu olan altta yatan tüm faktörleri bilmeseler bile hepsini açıklayan bir ölçüm yolu olduğunu biliyorlar. Böylelikle bir kullanıcı o sayfadaki deneyiminden keyif alıyor olacaktır.

Korelasyon Sıralama Faktörleri

Korelasyon sıralama faktörleri ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey şudur: Korelasyon nedensellik eşit değildir. Korelasyonun nedensellik anlamına gelmemesi, onun çok ama çok kullanışlı olmadığı anlamına gelmez. Sosyal metrikleri incelediğinizde Facebook beğenileri veya sıralamalardaki Google artıları gibi şeyler arasında doğrudan ve güçlü bir bir ilişki keşfedebilirsiniz.

Bir anahtar kelime için iyi bir sıralama yapıyorsanız, ancak yine de sosyal medya ölçümleriniz rakiplerinizden daha düşükse, bu durumda kullanıcılarınızın rakiplerinizin siteleriyle sizinkinden daha iyi etkileşim kurmasını sağlayan bir şeyler olduğu anlamına gelir. Bu durum sıralamanızı değiştirmeyebilir, ancak dönüşüm oranınızı değiştirebilir. Sosyal medyada bulunma olasılığınızı artırabilir. Dahası, arama sonuçlarınızı gerçekten etkileyebilir. Çünkü sayfanıza herhangi bir beğeni almamanın nedenini anladığınızda onu eklersiniz ve paylaşmaya başlarsınız. Daha fazla insan içeriğinizle etkileşime girip bağlantı kurar ve sıralamalarınız üzerinde bu dolaylı etkiyi yaratmaya başlarsınız.

   Paylaşmak güzeldir  :)