SEO asansör konuşması konsepti, bir SEO olarak benzersiz değerinizi ileten kısa ve ikna edici bir konuşmadır. Esasen asansör konuşması olarak adlandırılır çünkü biriyle asansöre binmek için gereken zaman dilimi kadar sürer. Yani birisinin sorusuna hızlı ve kısaca cevap verebilmek istiyorsunuz. "SEO nedir? Sanırım bunu daha önce duydum. Ne yaparsınız?" Ancak bu kadar kısa ve net açıklama yapabilmek oldukça zordur.

Peki, bu neden bu kadar zor?

Öncelikle SEO içinde birçok uzmanlık alanı vardır. Sektör, son yirmi yıldan fazla bir süredir geliştikçe, çok çeşitli hale geldi ve SEO'da birçok farklı yön var. İçerik odaklı SEO'larınız var ve bunlar anahtar kelime araştırma meraklısıdır. Web sitenize trafik çekmek için arama motoru optimize edilmiş içerik yazan insanlar var. Bağlantı kurucularınız var. Yerel SEO'larınız ve analistleriniz var. Teknolojik SEO'larınız var, bir geliştirme ekibinde çalışan veya bir geliştirme ekibiyle yakın çalışan insanlar var. Dolayısıyla, SEO içinde birçok farklı özellik olduğunda, tüm asansör konuşmalarınızın farklı olması daha doğru olacaktır.

İkinci olarak hitap ettiğiniz kitlelerde farklılıklar var. Her zaman aynı türden biriyle konuşmayacaksınız. Yani patronunuzla veya bir müşterinizle daha çok gelir odaklı konuşmalar yapacaksınız. Çünkü bilmek istiyorlar: Yaptığınız şeyin değeri nedir? Alt çizgimi nasıl etkiler? İşletmemi yürütmeme, ayakta kalmama ve karlı kalmama nasıl yardımcı olur? Bir geliştiriciyle konuşuyorsanız, bu biraz daha farklı bir konuşma olacaktır. Bu yüzden, asansör konuşmanızı konuştuğunuz insanlara göre biraz daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

Son olarak algoritma olgunluğunu açıklayabilmek asansör konuşmanızı zorlaştırabilir. Algoritmalarda her zaman birçok değişiklik olur ve olgunlaştıkça, SEO'nun işi geçen yıldan tamamen farklı bir görüntü kazanır. Çünkü algoritma olgunlaşmaya devam ediyor ve yaptığınız iş her zaman değişiyor. Her ne kadar işler her zaman değişse de, insanlara ne yaptığınızı sorduklarında vereceğiniz temel bir sunum türüne sahip olmak oldukça önemlidir.

Kendi SEO asansör konuşmanızı hazırlamak için 3 ipucu
 

Jargondan uzak durun
 

Bir SEO asansör konuşması yapıyorsanız, bu SEO'nun ne olduğunu bilmeyen insanlar içindir. Bu yüzden jargondan kaçınmaya çalışın. Bu çok kolay bir şey değil. Bir meslek grubu içerisinde çalışırken jargon olduğunu düşünmediğiniz şeyler olacaktır. Ancak bir adım geriye gidip bakın. Bu kelimeler, bu meslekten olmayanlar için bir anlam ifade etmiyorsa, o kelimelerden uzak durun. Kafalarını karıştırarak kimseye fayda sağlayamazsınız.

Polislikten kaçının
 

SEO çalışmalarının insanları yanlış yaptıkları için cezalandırmak için bekleyen polisler gibi görünmesini sağlayan herhangi bir dilden kaçının. Hataların düzeltilmesine yardımcı olmak için oradasınız. Ancak bu yol gösterici, eğitici ve destekleyici, işbirlikçi bir tarzda olmalıdır.

Süper kahramanlıktan kaçının
 

SEO çalışmalarının bir şeyler ters gittiğinde günü kurtarmak için buradaymış gibi görünmesini sağlayan bir dil türünü tercih etmeyin. Elbette yapabilirsiniz. Hatta çoğu zaman süper kahramanlarsınız. Ancak, tüm işinizin sadece insanları kurtarmak için olduğunu düşündüren her türlü adımdan kaçının. Kurumunuzda yaptıkları işte süper zeki ve çok yetenekli başka insanlar var. Onlara her zaman yardım etmek için oradaymışsınız gibi konuşmanızdan muhtemelen hoşlanmayacaklardır. Herkesi hatalarından kurtarması gereken bir süper kahraman değilsiniz.

   Paylaşmak güzeldir  :)