Şu anda, Covid-19 sebebiyle birçok işletme zorlu zamanlarla karşı karşıya ve bu sebeple SEO bütçelerini daha hızlı kazançlar sunan alanlara kaydırmayı tercih ediyorlar. Ancak SEO ile anlık sonuçlar da oluşturabilirsiniz. Böylelikle sektörünüzde daha büyük oyuncularla karşı karşıya kalsanız bile küçük bir bütçeyle yapılabilecek seçenekler bulunmaktadır.

SEO Sprint Nedir?

Pazarlama kampanyaları SEO'yu ne sıklıkla görmezden geliyor? SEO verileri aslında pazarlamada merkezi bir unsur olabilir çünkü veriler, kullanıcıların Google'da arama yaptıklarında içsel duygularını ortaya çıkarır. Bu, nitel görüşmelerden elde edilmesi çok zor olan verilerdir. İşletme stratejinizi destekleyen anahtar kelimeler ve kullanıcı niyetleri için Google'ın zirvesinde yer aldığınızda, bunun nedeni pazarlama departmanınızdaki ekip çalışmasıdır. SEO sprintleri ise bununla ilgilidir. Şirketin iş stratejisine bağlı olarak, SEO sprintleri pazarlama karışımınızın entegre bir parçasıdır. Hedefin, belirli müşteri yolculukları için Google'daki en önemli temas noktalarında yer almak olduğu bir pazarlama kampanyasını destekleyen SEO etkinlikleridir. Bir SEO sprinti beş adımdan oluşur.

1. Strateji

SEO görevlerinize başlamadan önce, belirlenen kampanyanın amacını ve SEO'nun iş hedeflerini nasıl destekleyeceğini anlamanız gerekiyor. Pazarlama stratejisini SEO faaliyetlerine dönüştürmek için, müşteri ihtiyaçlarını haritalamak ve Google'daki içerik temas noktalarını tanımlamak oldukça önemlidir.

2. Veriler

Stratejinizi belirleyip yürütmeye koymadan önce kullanıcı davranışını anlamanız gerekir. Neyse ki, verilere erişmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Birçok kişi hala tek bir araca bağlı kalsa da, ne kadar çok araç eklerseniz, kullanıcılarınızın niyetlerini o kadar çok belirleyebilirsiniz. Google'ın kendi araçlarını (Google Arama Konsolu, Google Analytics) ve farklı araçlarını bir arada kullanabilirsiniz.

Bu araçlardan elde edilen verilere ayrıca şirketin canlı sohbet gibi kendi veri kaynaklarını da ekleyebilirsiniz. Çünkü bu müşterilerinizle iletişim kurmanız için sadece bir araç değil! Hiç kimse bir şirketle basitçe sohbet etmek için bağlantı kurmaz. Sohbet geçmişinden gelen veriler, kullanıcı sorularının altın madenidir.

3. Analizler

Öngörüler, verilerinizin gücüne bağlıdır. Veri alma sırasında yeterince derine dalmazsanız, kullanıcı davranışını tam olarak anlayamaz ve böylece önemli kullanıcı niyetlerini gözden kaçırırsınız. Anahtar kelime listesine bakarak, çeşitli kullanıcı niyetlerini belirleyebilirsiniz. Onları elinizdeyken, hangi içeriğin oluşturulacağını veya yeniden kullanılacağını belirlemek oldukça kolay bir hale gelmektedir.

4. Yürütme

Google'daki her önemli temas noktasında bulunmanız gereken sayfalar üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Ekibiniz küçük olabilir. Ancak bu durum, nereye odaklanacağınızı bildiğiniz sürece rakiplerinizi yenmek için büyük bir takım olmanıza gerek olmadığını göstermektedir. Yeni sayfalar oluştururken ve mevcut sayfaları da yeniden tasarlayabilirsiniz. Harika içerik yazmak zaman aldığı için bu aşamada biraz zamana ihtiyacınız var. Bu noktada, kampanya sırasında hayata geçirdiğiniz reklamlara dayalı bir bağlantı kurma stratejisi de hazırlamalısınız.

5. Ölçüm

Performansı sürekli ölçmek ve yeni iç görüler elde etmek için bir gösterge panosu kullanabilirsiniz. Böylelikle gerekirse yarıda rotayı değiştirmenizi sağlayacaktır. Öğrenme ve ayarlama, SEO sprintlerinin merkezinde yer alır. Google'ın sürekli değişen ortamıyla, çevik olmanız ve uyum sağlamaya hazır olmanız gerekiyor. Her SEO sprintinden farklı bir şey öğrenirsiniz ve sonuçları sürekli iyileştirmek için bir sonraki sprint için işe yarayanları kullanabilirsiniz.

   Paylaşmak güzeldir  :)