Sayfa hızını arttırmak her zaman SEO çalışmalarının çok önemli bir parçası olmuştur. Her geçen gün daha fazla şirket çevrimiçi işlemlere geçiş yaptıkça sayfa hızı optimizasyonu her zamankinden daha önemli hale gelmektedir. Ancak sayfa hızı optimizasyonu, çok teknik olma eğiliminde olan karmaşık bir konudur. Sitenizin sayfa hızı hakkında anlaşılması gereken en önemli şeyler nelerdir? Sayfa hızınızı iyileştirmeye nasıl başlayabilirsiniz?

Sitenizi yavaşlatabilecek sorunlar

Sitenizi yavaşlatabilecek pek çok etken vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi görüntülerdir. Yavaş yüklenen web sayfalarının en büyük suçlusu büyük resimlerdir. Eklentiler, uygulamalar ve widgetlar, temelde herhangi bir üçüncü taraf komut dosyası da yükleme süresini yavaşlatabilir. Temanız ve bunun dışındaki büyük dosyalar da işleri gerçekten yavaşlatabilir. Yönlendirmeler, bir web sayfasına ulaşmak için gereken atlama sayısı işleri yavaşlatır. Ancak bunların hepsi suçlu olabilir. Öyleyse, bazı kaynakları, bazı ölçümleri ve bunların ne anlama geldiğini gözden geçirmek oldukça önemlidir. Böylelikle sayfa hızınızı iyileştirmenin yollarını da keşfetmiş olursunuz.

Sayfa hızı araçları ve kaynakları

Burada listelenen birincil kaynaklar Google araçları ve Google'ın önerdiği analizlerdir. Bunlar hakkında gerçekten ilginç olan şey, sayfa hızının artmasıyla ilgili endişelerinin ne olduğunu görmenizi ve gerçekten kullanıcıya doğru kaymayı görmeye başlamanızı sağlamalarıdır. Google'ın iki ila üç saniye arasında herhangi bir yere yüklenmesi için bir web sitesi önerdiği biliniyor. Açıkçası, ne kadar hızlı o kadar iyi. Buna rekabetçi bir bakış açısıyla bakmanız oldukça faydalı olabilir. Rakiplerinizi bu araçlardan bazılarına koyun ve hız hedeflerinizi sektörünüzdeki rekabetçi olanlarla kıyaslayın.

Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu

Bu, Chrome gerçek kullanıcı ölçümleridir. Ne yazık ki, yalnızca daha büyük, popüler web siteleri için kullanılabilir, ancak ondan gerçekten iyi veriler elde edersiniz.

Lighthouse

Favorilerden biri olan Lighthouse, Chrome Dev Tools'da mevcuttur. Bir web sayfasındaysanız ve Öğeyi İncele'ye tıklarsanız ve Chrome Geliştirme Araçlarını açarsanız, en sağdaki sekmede Denetim yaz, doğrudan tarayıcınızda bir Lighthouse raporu çalıştırabilirsiniz. Bu konuda en sevilen şey ise size yapabileceğiniz çok özel örnekler ve düzeltmeler vermesidir.

Page Speed Insights

Page Speed ​​Insights gerçekten ilginç bir programdır. Artık Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu'nu dahil ettiler. Ancak bu büyük sitelerden biri değilseniz, gerçek sayfa hızınızı ölçmeyecektir bile. Sitenizin nasıl yapılandırıldığına bakacak ve buna göre geri bildirim sağlayacak ve puanlayacaktır. Sadece dikkat edilmesi gereken ve sitenize değer sağlayacak bir programdır.

Sayfa hızınızı artırmanın yolları

Önceden bağlan, önceden getir, önceden yükle

Önceden bağlanın, önceden yükleyin ve önceden yükleyin, bir siteyi hızlandırmak için gerçekten ilginç ve önemlidir. Google'ın bunu SERP'lerinde yaptığını görüyoruz. Bir öğeyi incelerseniz, Google'ın bazı URL'leri önceden getirdiğini görebilirsiniz, böylece bu sonuçlardan bazılarına tıklarsanız sizin için daha hızlı olmasını sağlar. Bunu benzer şekilde sitenizde yapabilirsiniz. Bu süreci yüklemeye ve hızlandırmaya yardımcı olur.

Önbelleğe almayı etkinleştirin ve bir içerik dağıtım ağı (CDN) kullanın

Önbelleğe alma oldukça önemlidir. Kesinlikle araştırmanızı yapın ve bunun doğru kurulduğundan emin olun. CDN'lerle aynı, bir siteyi hızlandırmada çok değerlidir. Ancak CDN'nizin doğru bir şekilde kurulduğundan emin olmalısınız.

Görüntüleri sıkıştır

Bugün sitenizi hızlandırmanın en kolay ve muhtemelen en hızlı yolu gerçekten resimleri sıkıştırmaktır. Yapması oldukça kolay bir şeydir. Bunları sıkıştırmak için kullanabileceğiniz her türlü ücretsiz araç vardır. Optimizilla bunlardan biridir. Bunun dışında bilgisayarınızda kullanabileceğiniz farklı ücretsiz araçlar seçebilir ve düzgün şekilde sıkıştırabilirsiniz.

   Paylaşmak güzeldir  :)