Müşterinizin müşteri adayı olduktan sonraki deneyimine dikkat ediyor musunuz? Eski haber bültenleri, faturalar ve satış e-postalarını düşünmek kolaydır, ancak markanızı elde tutma ve sevgisini artıran gerçekten olağanüstü bir müşteri deneyimi için, bunun ötesine geçmeniz gerekir.

Tipik müşteri deneyimi

Yaptığınız iş her ne olursa olsun, işinizin büyük bir kısmı potansiyel müşterilerinizle ilgilenildiğinden emin olmak olmalıdır. Bu, örneğin bir müşteri hizmetleri departmanınız yoksa özellikle önemlidir. Eğer bir müşteri hizmetleri departmanınız varsa, gerçekten onların yaptıklarıyla iç içe olmalısınız, çünkü bir müşteriyle çalışırken tipik olarak olan şey, satıştan sonra genellikle anketler almalarıdır. "Nasıl yaptık? Lütfen bizi 1'den 10'a kadar derecelendirin." bu çok büyük bir ölçek olmakla birlikte aslında faydasızdır. 4 puandasın ya da 8 puandasın. Bunu gerçekten farklı kılan şey nedir ve insanlar bunu nasıl seçiyor?

Belki bir haber bülteniniz vardır. Peki, haber bülteni satışa mı odaklanıyor? Sık gördüğümüz şeylerden biri şudur: Birisi web sitenize ulaşmak için haber bültenindeki bir bağlantıya tıklarsa, belki bir blog yazısı yazmışsınızdır ve sonra haber bültenine kaydolmak için büyük bir açılır pencere görürler. Ancak o kişi zaten müşteriniz, bu yüzden artık o açılır pencereyi görmemelidir.

Tipik müşteri deneyimi yerine tercih edebileceğiniz bazı şeyler vardır. Bunun için öncelikle müşterileriniz onları sevdiğinizi bilmelidir. Bununla birlikte sürekli olarak tercih edecekleri bir noktada olduğunuzdan emin olmalısınız. Peki, daha iyi bir müşteri deneyimi için sahip olmanız gereken ipuçları nelerdir?

1. Sosyal medyada takip edin

Yapabileceğiniz ilk şey onları sosyal medyada takip etmek. Bunun için FullContact gibi bir araç kullanabilirsiniz. Müşterilerinizin e-posta adreslerini FullContact üzerinden çalıştırabilirsiniz. Böylelikle o kişilerin sahip olduğu sosyal medya hesaplarını bulabilirsiniz. Sonrasında ise örneğin Twitter'a giriyorsunuz ve tüm bu insanları takip ediyorsunuz. Eğer onları takip etmek istemiyorsanız, orada tüm sosyal hesaplarının bulunduğu gizli bir liste yapabilirsiniz. Böylece neler paylaştıklarını görebilirsiniz. O zaman müşterilerinizin gerçekte neyle ilgilendiğini görebilirsiniz, bu da size ne tür şeylerden bahsetmeniz gerektiği konusunda iyi bir fikir verebilir.

2. Satış sonrası izleme

Bir diğer önemli nokta satış sonrası izlemedir. Çok sayıda satış personeliniz varsa, bu kişilerin her birini sahte bir müşteriye dönüştürün. O müşteri tüm e-postaları, faturaları ve o ilgi alanına uyan normal bir müşterinin alması gereken diğer her türlü iletiyi almalıdır.

Tam olarak o noktada hesaplara bir göz atın. Harika mısınız yoksa çok can sıkıcı mısınız? Bir yıl boyunca faturalar dışında hiçbir şey duymuyorsunuz. Ardından "Hey, yenilenmek ister misin?" diye bir mesaj alıyorsunuz. Sizinle o müşteri arasındaki bu konuşma nasıl gidiyor? Gerçekten buna dikkat etmeye çalışın. Bu sizin için son derece yararlıdır.

3. Daha iyi içerik

Genel olarak yeni içeriğe, yeni içeriğe, her zaman yeni içeriğe büyük bir şekilde odaklanılır. Ancak gerçekte en iyi performans gösteren yayınlarınızdan bazıları eski içerik olabilir ve belki de geri dönüp bunları güncellemelisiniz. Burada aklınıza Microsoft'un ödüllendirme modeli gelebilir. Bunu çalışanlarını ödüllendirmek için kullandıkları biliniyor. Ve ödüllendirilmelerine sebep olan şeylerin bir kısmı eski şeylerdir. Yani çalışma şekli % 33, kişisel olarak ürettikleri şeydir. Bu, örneğin yeni içerik olacaktır. O zaman % 33 paylaştıkları şeydir. Eğer birisi gerçekten faydalı bir şey paylaşıyorsa, bunun için ödüllendirileceklerdir. Örneğin, yazmamış olsanız bile müşterilerinizle neler paylaşabileceğinizi ve bunun nasıl ödüllendirici olabileceğini düşünün. Mesela müşterilerinize değer katmak için ne yapabilirsiniz? Son % 33, başkalarının ürettiği şeylerin paylaşılmasıdır. Öyleyse, organizasyonunuzdaki diğer sesleri yükseltmenin ve içeriğin oraya yayıldığından emin olmak harika bir başlangıç olabilir. Sizin için ne işe yarayacaksa ve bunu nasıl güçlendirip müşterilerinize sunabileceğinizi düşünün, çünkü müşterilerin görmesi gereken sadece pazarlama mesajları değildir.

   Paylaşmak güzeldir  :)