Blog ekibiniz ile SEO ekibiniz arasında bir ortaklık kurarak başlamalısınız. SEO ekibi her üç ayda bir, arama potansiyeli için incelenen blog konularıyla dolu yeni bir Arama Analizi Raporu sunabilir. Böylelikle ekipteki yazarlar tarafından yazılacak veya güncellenecek bireysel blog konuları atayarak, özenle liste tamamlayabilirsiniz. Bu yeni stratejinin bir sonucu olarak neredeyse anında yaşadığınız büyümeyi görebilirsiniz.

Bununla birlikte, öncelikli olarak SEO odaklı bir stratejide bile yaratıcı kalmanın yolları olduğunu bilmelisiniz. Organik büyüme uğruna kendi yaratıcı özgürlüğünüzü feda etmeniz gerekmediğinden emin olmak için beş ipucu bulunmaktadır.

1. Yayınların hala anahtar kelime odaklı olmasını sağlarken yaratıcılığı teşvik etmek için uzmanlardan yardım alın.

Anahtar kelime odaklı içerik üretmek, bir yazar için hem göz korkutucudur hem de pek ilham vermez. Elbette, bir yazıyı diğer pek çok konu hakkında yazdığınız şekilde yazabilirsiniz - üzerinden geçerek, bol miktarda kahve içip ve biraz daha "eğlenceli" hale getirmek için müzik dinleyerek. Ancak kavramı tam olarak kavrayamadığınız zaman içeriğiniz yüzey seviyesinde ve belirsiz kalır. Bir pazarlamacı bununla karşılaştıysa, fazla bir şey öğrenemez.

Bu alandaki uzmanlardan alıntılar toplayarak, hem kendinize hem de geliştirici destek uzmanlarına mantıklı gelen bir içerik hazırlayabilirsiniz. Bu sayede içerik geliştirici dünyası ve pazarlama dünyası arasında bir köprü görevi göreceksiniz. Böylelikle konseptiniz sizin için daha net bir hale gelirken, daha stratejik kalmanızı sağlayacaktır.

Yazarken rahat hissetmediğiniz bir konu yüzünden hayal kırıklığına uğruyorsanız, kendi şirketinizde bile uzmanlara ulaşmaktan çekinmeyin. Konuya olan tutkuları, parçayı daha insani bir açıdan yazma arzunuzu artıracaktır. Unutmayın, anahtar kelime odaklı içerik, sağladığınız iç görü, hedeflediğiniz anahtar kelimenin amacına uygun olduğu sürece, içeriği ilginç yöne çevirmek için hala bol miktarda alan bırakır.

2. Çeşitli sektörlerdeki liderlerle görüşün ve hikayelerini anlatın.

Endüstrinizin şüphesiz sizi ilgilendiren liderleri var. Catering veya konaklama sektöründe pazarlamacıysanız, bölgedeki en iyi şeflerle konuşmayı düşünün. Alternatif olarak, bir e-ticaret web sitesinde pazarlamacıysanız, endüstrinin geleceği hakkında teklifler almak için e-ticaret danışmanlarına ulaşmayı deneyin.

Bu ilgi alanları geleneksel pazarlamanın kapsamı dışında olsa bile, kendi çıkarlarınızı ticari etkiyle uyumlu hale getirmek imkansız değildir. Örneğin, psikolojiyle kişisel olarak ilgilenen biri sayesinde, psikoloji ve işyeri performansı arasındaki kesişimi bulabilirsiniz, bu da okuyucularınızın kendi rollerinde büyümelerine yardımcı olabilir. Nihayetinde, kiminle konuşmakla ilgilendiğinizi ve bu uzmanın deneyiminin okuyucularınızın ilgi alanlarıyla nasıl örtüşebileceğini düşünmek ve beyin fırtınası yapmak önemlidir.

3. İnsan bağlantısını bulun.

Pazarlamacılar olarak genellikle heyecan verici olmayan konular hakkında yazmakla görevlendirilirsiniz, özellikle de bu konular anahtar kelime odaklı bir stratejinin parçasıysa. Bu başlıklar okuyucularımız için faydalıdır, ancak bilgiyi yaratıcı bir şekilde sunmak zorlaşır. Ekibinizdeki yazarlara sık sık, ne kadar sıkıcı görünürse görünsün herhangi bir konuya ilginç bir insani bakış açısı bulabileceklerini söyleyebilirsiniz. Bu da konu hakkında yazmayı daha heyecanlı hale getirecek ve okuyuculara parçayla bağlantı kurmaları için daha fazla yol sunacaktır. İnsan açısını bulmanın en kolay yolu, Google'da bir konuyu ararken okuyucunun bakış açısını dikkate almaktır. Kendinize şunu sorarak başlayın, "Neden bu konuyu arayayım?"

4. Eski içeriği tazelemek için multimedya kullanın.

Özellikle kuru bir konuyla mücadele ediyorsanız, podcast'ler, videolar, resimler veya grafikler gibi multimedya öğeleri ekleyerek yaratıcılığı uyandırabilirsiniz - bunların tümü, görüntü trafiği oluşturabileceğiniz için yeni trafik fırsatları yaratır. Bu tasarımlar, parçayı yazarken bağlı kalmanıza yardımcı olabilir ve ayrıca, arama motorları görseller veya videolar gibi multimedya bileşenlerini tercih ettiğinden, Google'daki gönderi sıralamanıza yardımcı olabilir.

Elbette multimedya bütçenize bağlıdır. Ürettiğiniz her gönderiye video ekleyemeyebilirsiniz. Bununla birlikte, gömülü resimler ve grafikler gibi ücretsiz olan birçok basit multimedya biçimi vardır. Ek olarak, yazmanın yanı sıra pazarlamanın diğer yönleriyle ilgileniyorsanız, bu profesyonel portföyünüzü genişletmek ve yeni bir beceri öğrenmek için iyi bir fırsattır.

5. Mümkün olduğunca okuyucularınızla gerçek hayatta iletişim kurun.

Özellikle sönük bir günde, kişisel pazarlama zorlukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir müşteriyle 30 dakikalık bir sohbet ayarlayabilirsiniz. Konuşurken, okuyucularınızın bazı birincil mücadelelerinde ne kadar temastan uzaklaştığını fark edebilirsiniz. Örneğin tek kişilik bir ekipte, blog yazmanın önemini anlarken, sosyal medya için içerik oluşturma, e-posta pazarlaması ve PR için her zaman derinlemesine bir strateji geliştirmeye vakti olmadığı anlamına gelmektedir.

Elbette, bir müşteriyle görüşme yapmak her zaman mümkün değildir, ancak okuyucularla etkileşim kurmak için birçok başka seçenek vardır. Örneğin, sosyal medya takipçileriniz için bir anket oluşturmayı, bir Twitter sohbetinde okuyucularınızla etkileşim kurmayı veya markanızdan ne istedikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okuyucularınıza bir e-posta bülteninde anket göndermeyi düşünebilirsiniz.

   Paylaşmak güzeldir  :)