Özellikle makale ve içerik üretimi konusunda yer edinmiş bir öngörü hakim. "Yazmak kolaydır." Evet o kadar kolay ki biz bir makina satın aldık kelimeleri veriyoruz o yazıyor. O kadar kolay yani..

Not: Bir ara nereden aldığımızı da paylaşırız.

Yazmak aslında kolay "Geçen gün yaşadığın bir anı hikaye tadında yazıp ziyaretçilerinize yedirebilirsiniz." fakat ziyaretçinin o içeriği ne kadar tüketeceği aşikardır.

Şimdi sıkı durun klasikleşmiş bir cümle geliyor. " Yazmak değil, ne yazdığın önemli olan."

Makale oluştururken cümlelerin kolay anlaşılması, okuyucu yaş kitlesi gibi birçok unsur bulunuyor. Makale çizgisini de bunlar belirliyor. 

İstatiksel olarak okunabilirliğin kanıtı ;

Örneğin makale içerisinde kullanabileceğiniz 2 farklı kelime var. "Araba" ve "otomobil" olarak düşünelim. Yapılan araştırmalara göre daha az karaktere sahip kelimelerin okunabilirlik oranını yükseltmektedir. O zaman yapmamız gereken makale oluşturulurken daha az karaktere sahip olan kelimeler tercih edeceğiz. 

Ohoo... O zaman makale 3 saatte bitmez dediğinizi duyar gibiyiz. :)

Onun da kolayı var. Makaleyi tamamladınız ve elbet yayınlamadan önce kontrol edeceksiniz. İşte o süreçte gözünüze çarpan kelimeleri daha az harfe sahip kelimeler ile değiştirebilirsiniz. 

Bir önceki cümlede gördüğünüz gibi "karakter" yerine "harf" kelimesini kullanmayı tercih ettik. E tabi öğretirken bunu uygulamak X2 daha zor. 

Tabi birde "Ben yazacaktım ama vaktim yok." grubu var. O gruba da şu formülü hediye etmek isteriz. 

İçerik için ayrılan süre = İçeriğin kalite oranı

Okunabilirlik oranı düşük olan bir içerik üretmektense, hiç üretmeyin en azından sitenizin prestiji düşmesin.

Siz siz olun, bilgi sahibi olduğunuz konularda içerik üretin, geri kalan tüm konular için Makale.net size yardımcı olur. 

   Paylaşmak güzeldir  :)