‘Nasıl yapılır?’ içerikleri ortaya yeni çıkmamakla birlikte uzun bir süre boyunca da etkisini kaybetmeyecek gibi görünüyor. Bunun sebebi ise içeriğin konusundan bağımsız olarak okuyucunun metni okumaya devam etme arzusunu pekiştiriyor olmasıdır. İçerik dünyası için vazgeçilmez unsurlardan biri olan ‘nasıl yapılır’ içerikleri,  yalnızca yeni bilgiler öğrenmenin heyecanını vadetmekle kalmaz. Aynı zamanda ciddi bir güçlendirme aracı olarak da hizmet ederler. Bir şeyi nasıl yapacağınızı bilmiyor olsanız bile, yalnızca birkaç dakika içerisinde başka birinin sizin için bir araya getirdiği içeriği okuyarak ya da izleyerek öğrenebilirsiniz.

Bu içeriklere sahip olmak markanız için oldukça önemlidir. Çünkü yalnızca belirli bir kitlenin doğrudan ihtiyacına hitap etmekle kalmazlar, aynı zamanda markanızla da doğrudan ilgilidirler. Daha doğal harekete geçirici mesaj fırsatları ile doludurlar ve belirtilen sorunu çözmeye yardımcı olma isteğinizi gösterirler. Eğer insanlar bu içerik türüne ihtiyaç duymaya devam ederse, içerik stratejilerinizi bu yönde düzenleyerek sayfanızın etkileşimini arttırabilirsiniz.

‘Nasıl yapılır’ fırsatları bulmak

Hedef kitlenize sormak yeni fırsatlar bulmak için başvurabileceğiniz ilk yöntem olabilir. Sosyal medyada bir anket yaparak, e-posta listenizi inceleyerek ya da müşterilerinizi arayarak onların ne görmek istediğini sorabilirsiniz. İnternette neler sorulduğunu araştırmak da oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak hali hazırda var olan benzer içeriklere de bakabilirsiniz. Özellikle ziyaretçilerin yorumlarını incelemek oldukça önemlidir. Böylelikle eksik kalan bir nokta ya da herhangi bir karışıklık olup olmadığını analiz etme fırsatınız olacaktır.

Satış ekibinizle konuşarak müşterilerinizin taleplerini belirleyebilirsiniz. Müşterilerinizden gelen potansiyel endişeleri en iyi bilenler şüphesiz ki sahada olanlardır. Pazarlama ekibiniz aracılığıyla, içerikler ile yanıtlayabileceğiniz hangi soruların ortaya çıktığı konusunda güncelliğinizi koruyabilirsiniz. Bunlara ek olarak, nasıl yapılır içeriklerine uyum sağlama konusunda net fikirleri olmayan bir markaya sahipseniz yukarıdaki taktikleri kullanarak fırsatları keşfedebilirsiniz.

Örnekle açıklamak gerekirse, pek çok gıda markasının sitesinde çeşitli tarifler bulunmaktadır. Bir un markası ‘Nasıl daha kabarık kek yapılır?’ şeklinde bir içerik oluşturduğunda göz önünde bulundurulması gereken şey şudur: Kek yapmak için una ihtiyaç duyulur ve daha kabarık kek yapmak isteyenlerin evinde muhtemelen hali hazırda un bulunmaktadır. Ancak bu içeriği oluşturmak, tüketicilerin bu un markasına aşina olmasını sağlarken eğer tarif iyi giderse bu markaya daha çok güvenmelerine sebep olmaktadır. Yani uzun vadede ‘Nasıl doğru un seçilir?’ şeklinde bir içerikten daha iyi bir etki yaratacaktır.

‘Nasıl yapılır’ içeriği hazırlarken yaratıcı olmak

İnsanlara tam olarak ne öğretmek istediğinizi tek bir cümleyle özetlemek başarılı bir başlangıç olabilir. Mümkün olduğunca spesifik olun. Böylelikle içeriğinizle ilgili yaratıcı bir şekilde beyin fırtınası yaparken daha kolay odaklanabilirsiniz. Başka hangi ‘nasıl yapılır’ içeriğinin zaten var olduğunu ve hangi noktalarının eksik olduğunu belirleyin. Bu içerik türü belirlenen konu için iyi çalışıyor mu? Çok mu uzun? Çok mu kafa karıştırıcı? Çok mu sıkıcı? Bu sorulara verdiğiniz cevaplar doğrultusunda kendi içeriğinizi nasıl daha kolay anlaşılır ve daha ilginç hale getirebileceğinizi keşfedebilirsiniz. Karşılaştığınız ilham kaynaklarını kaydedin. Dışarıdaki her tür içerik size nasıl yapılır içeriklerinizi nasıl oluşturabileceğiniz konusunda yaratıcı fikirler sağlayabilir.

   Paylaşmak güzeldir  :)