Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor, insanların ihtiyaçları artıyor ve firmalar artan bu ihtiyaçları karşılamak için günümüzde pek çok yöntemden faydalanıyorlar. Etkili bir reklam çalışması yapılmasının ardından gelen müşteriyi elde tutmak oldukça fazla uğraş gerektiren bir iş. Aynı müşterinin tekrar gelip gelmeyeceği büyük bir soru işareti olarak firmaların aklında yer almakta. Bu yazımızda bahsedeceğimiz en önemli konu, etkili bir reklam çalışmasının ardından yapılması gerekenlerin ne olduğudur. Öncelikle SEO nedir? Bunun yanıtı verecek olursak kısaca şöyle diyebiliriz; SEO (Search Engine Optimization), cümlesinin kısaltılmış halidir. Arama motorlarının yayınlanan içerikleri sınıflandırması için web sitelerine gönderilen botların bu kurala uygun olup olmadığını denetlemesiyle, arama motorlarında yapılan sonuçlarda kaçıncı sırada görüneceğinizi belirleyen önemli kriterlerdir. SEO çalışmalarında yürütülen temel amaç, arama motorları tarafından web sitesinin prestijini arttırarak, daha sık ziyaret edilen bir site haline getirmek ve müşteri portföyünü genişletmektir.

Bir Makale Nasıl SEO Uyumlu Hale Getirilir?

Anahtar Kelime: SEO da en önemli kriter, makale içerisinde seçilen anahtar kelimedir. Başlıkla uyumlu olması gereken ve cümle içinde gerekli yerlerde kullanılarak konuyu vurgulayan, bilgi veren kelimelerdir. Anahtar kelime seçimi yapmak için birçok uygulama mevcut. Google Search, Searchmetrics, Ahrefs, SemRush vs. araçlar makale yazarları tarafından sıkça kullanılan uygulamalar arasında yer almakta. Fakat bunların arasında en çok tercih edilen Google arama motorunun kendi uygulaması olan Google Search’tır.  Google’ın kendi bünyesinde bulunan bu uygulama sayesinde arama hacmini genişletebilirsiniz. Ayrıca günümüzün en popüler arama motoru olarak Google kullanıldığı için, yıllık ve aylık olarak tahmini tıklama oranlarını görüntüleyebilir ardından bu sonuçlara göre analiz yapabilirsiniz.

İçerik Formatı: İçeriği hazırlarken makale yazarlarının gözden kaçırdığı en önemli noktalardan birisi olarak, içeriğin hazırlanış biçimini gösterebiliriz. İçeriği bahsedilen konulara göre paragraflara bölmek, önemli noktaları kalınlaştırılmış fontlar ile göstererek akılda kalıcılık sağlanabilir. Bir başka web sitesinden yapılacak olan kopyala yapıştır işlemini yazının sonunda kaynak olarak göstermek ya da alıntılanan cümleyi italik veya altı çizili göstererek hem arama motorlarına hem de okuyucuya o cümlenin alıntı olduğu bilgisi verilebilir. Bu sayede hem yazının okunabilirliği arttırılabilir hem de arama motorları tarafından güvenilir web sitesi olarak algılanabilirsiniz. Küçümsenmeyecek derecede akıllı olan arama motoru botları yazılarınızın içerisindeki imla hatalarını bulabilir, okunabilirliğini denetleyebilir ve karşılaştığı olumsuzlukları arama sonuçlarına yansıtabilir bu da sitenizin hit oranının düşmesine neden olur.

Görsel ve Video Kullanımı: SEO’ya uygun içerik hazırlarken bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, makale içerisinde kullanılan görsel ve videoların konu ile uyumudur. Özellikle kullanılan görsellerin telif haklarına tabi olması, düşük çözünürlükte olması ve özgün olmaması arama motorları tarafından olumsuz olarak değerlendirilecektir. Bilindiği üzere, geçtiğimiz yıllarda Google arama motorunun piyasaya sürdüğü fotoğraf ile arama yapma özelliği gittikçe popülerleşmiş durumda bu denli geniş bir veri tabanına sahip arama motorunun, site içerisinde kullanılan görselin çalıntı olup olmadığını anlayabilecek derecede akıllı botları bulunmakta. Bu yüzden internette birçok stok ve özgün şekilde görsel satın alabileceğiniz web siteleri bulunmakta bu siteler aracılığı ile makaleleriniz de özgün görseller kullanarak kullanıcının dikkatini doğru noktaya yönlendirebilir ve güvenilirliğinizi arttırabilirsiniz. Bir diğer konu olan video kullanımında ise, günümüzde pek çok video hizmeti veren kendi videolarınızı hazırlayabileceğiniz uygulamalar bulunmakta ve gün geçtikçe kullanımları daha kolay bir hal almakta.
 

   Paylaşmak güzeldir  :)