Son zamanların en trend iş modellerinden biri olan Makale yazarak para kazanma sektörü sürekli olarak büyüyen bir meslek haline gelmiştir. Kulağa zor bir iş gibi gözüken “Makale Yazarlığı” aslında düşündüğünüz gibi akademik makalelerden oluşmamaktadır. Bu yazımızda ise asıl anlamı “İçerik Yazarlığı” olan fakat ülkemizde makale yazarlığı olarak kalıplanmış mesleği baştan sona inceleyeceğiz.

Makale yazarlığı yapmak isteyenlere duyurulur, birçok yazar tarafından bize önerilen bir site olduğu için Yazkazan.net platformunu sizlerle paylaşmak istedik;
- Yazkazan.net sitesi üzerinden yazar profilinizi oluşturarak hemen kazanmaya başlayabilirsiniz!
- Öncelikle siteye üye olmanız gerekiyor, ardından Satıcı Başvurusu yaparak editör onayından geçiyor. Siteye çok fazla ilgi olduğundan yazarlık için cüzi bir ücret istiyorlar. Bu sayede gerçekten bu işi yapmak isteyen kişileri ayırt ettiklerini ve daha fazla ilgilenme imkanı bulduklarını sitede belirtiyorlar.
- Üye olduktan sonra hemen makale yazmaya başlayabiliyorsunuz. Yazdığınız makaleler editörler tarafından inceleniyor. Hatanız veya eksiğiniz var ise sizden düzenleme isteyerek sizi eğitiyorlar. Böylelikle kazanmaya devam ediyorsunuz. 

YAZKAZAN.NET FREELANCER YAZAR BAŞVURULARI YENİDEN AÇILDI!
BAŞVURUNU YAP, KAZANMAYA BAŞLA! (KONTENJAN SINIRLIDIR)


Yazımızın sonunda ise istediğiniz taktirde bir makale yazarı olarak işe başlayabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

MAKALE YAZMAK NASIL BİR İŞTİR?

Site sahiplerinin sürekli olarak sitelerinde makale yayınlamaya ihtiyacı duyması paralelinde ise makale yazarı ihtiyacının artmasına neden olmuştur. Makale yazmak için gerekli olan bir internet bağlantısı ve bilgisayardır. Tabi birde konsantre olabilmeniz için sakin bir mekan ideal olacaktır. Gerisi ise sizin bilgi ve araştırmacı gücünüze dayalıdır.

Makale yazmanın dışarıdan bakıldığında en güzel yönleri ise;
- Evde, dışarıda kısacası dilediğiniz her yerde yazma imkanı
- Hiçbir yönetici veya patrona bağlı kalmama
- Sahip olduğunuz uygun zamanlarda yazma imkanı
- Kazancınızı performansınızın belirlemesi (Ne kadar çok yazarsanız, o kadar çok kazanıyorsunuz)

MAKALE NEDİR?

Makale internet siteleri için ihtiyaç duyulan daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olan yazılara verilen isimdir. Siteler bu makaleleri yayınlayarak daha fazla ziyaretçinin sitesine girmesini sağlar. Daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan makalelere Özgün Makale de denilmektedir.

MAKALE YAZARI KİME DENİR?

Makale yazarı ise bu makaleleri yazan kişilere verilen isimdir. Site sahipleri genellikle internet üzerinden makale yazarı aranıyor ilanları yayınlayarak makale yazarlarına ulaşırlar. Makale yazarı teslim ettiği makale sayısı üzerinden kazanç sağlar. Yazar ne kadar çok makale yazarsa o kadar fazla kazanır. Tabi yazdığınız yazıların kalitesi de makale kazancınızı belirleyen faktörlerdir. Kendinize “İyi ama ben hiç makale yazarlığı yapmadım, nasıl kaliteli makaleler yazabilirim” diye soruyor olabilirsiniz fakat bu yazımızı sonuna kadar dikkatle okuduğunuz taktirde kaliteli makaleler üretecek seviyeye geleceğinizi de garanti edebiliriz.

MAKALE NASIL YAZILIR?

Makale yazarken bağlı kalmanız gereken 6 önemli unsur bulunmaktadır. Makale yazarlığı yapmaya başlamadan önce bu 6 Altın kuralı iyice benimsediğiniz taktirde hem hızlı şekilde hem de kaliteli makaleler yazabilirsiniz.

Özgünlük: Örneğin bir makale konusu verildi ve bu konuda makale yazmanız gerekiyor. Konu hakkında bilgi sahibi olmadığınız için internetten araştırma ve bilgi edinmek istediniz. İnternette yer alan cümleleri veya metni komple olarak kopyaladığınızda veya yazdığınızda bu makale Kopya Makale olarak algılanacaktır. Özellikle bu makaleleri tespit etmek için kopyakontrol.com gibi siteler de bulunmaktadır.

İnternetten Bulduğunuz Bilgi;

Beethoven beste yapmadan önce kafasını soğuk suya sokardı.

Makale Yazarken Bu Şekilde Özgünleştirebiliriz;

Beethoven bestelerine başlamadan önce başını soğuk suya sokarak hazırlık yapardı.

Yukarıdaki gördüğünüz 2 cümlede de aynı bilgiler verilmesine rağmen farklı kelimelerden oluşmaktadır. Bu şekilde makalemizi özgün cümleler ile oluşturduk.

Yazım ve İmla Kuralları: Makale yazarken yazım ve imla kurallarına çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Türkçe zengin bir dil olduğu için bu tarz hatalar yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Yazım ve imla hatalarını görmek içinse Microsoft Word programını kullanabilirsiniz. Word üzerinde yazdığınız makalelerde yazım ve imla hatası yaptığınız taktirde altı kırmızı olarak size göstermektedir.

Akıcılık: Örneğin bir gazete haberini okuduğunuzda nasıl sade, yalın ve akıcı bir anlatım yapısı kullanıldı ise sizde aynı şekilde bir anlatım kullanabilirsiniz. Anlatım gücünüzü geliştirmek için haber dinlemeniz ve okumanız kendinizi geliştirmeniz için yararlı olacaktır.  

Anahtar Kelimeler: Makale siparişi aldığınızda site yöneticileri sizden bazı kelime kalıpları ve öbeklerinin makale içerisinde ek almadan geçmesini isteyecektir. Bu kelimeleri makalenizin farklı yerlerinde istenilen sayıda geçirmeniz gerekmektedir. İçerisinde geçirilmesi istenen kelimelere anahtar kelime denilmektedir. Bu kelimeler makale içerisinde geçirildikten sonra kalın (bold) olarak işaretlenmelidir.

Alt Başlık ve Maddelendirmeler: Makalenizi daha kaliteli ve zengin göstermek için uygulayacağınız taktik ise ALT BAŞLIK ve MADDELENDİRME işlemidir. Mutlaka makalelerinizi yazarken kelime sayısına göre 3-4 alt başlık yapmanız ve bir kısmında maddelendirme yapmanız makalenizin okunabilirliğini de yükseltecektir.

MAKALE YAZARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Makale yazarken dikkat etmeniz gereken 6 faktörü yukarıda sizlere aktardık. Bu 6 kuralı yerine getirdiğiniz taktide ve alışkanlık olarak edindiğinizde iyi bir makale yazarı olmanız için hiçbir engel bulunmamaktadır. Aldığınız makale siparişleri arasında sipariş verenlerin isteklerini de göz ardı etmemelisiniz. Bu nedenle işe ait açıklamaları mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

HERKES BU İŞİ YAPABİLİR Mİ?

Okuma yazma bilen, yazmayı seven herkes için makale yazarlığı yapılabilecek bir sektördür. Başlangıçta biraz zor gelebilir fakat pes edecek bir yapıda iseniz sıkılabilirsiniz. Fakat makale yazımını hızlandırdığınızda en azından 10 makaleden sonra işe daha hakim olarak daha fazla kazanç sağlamaya başlayacaksınız.

MAKALE YAZARAK NE KADAR KAZANIRIM?

Makale yazarları daha önceden de belirttiğimiz gibi kazançlarını da kendileri belirlemektedir. Genellikle makale yazarlığı fiyat tarifesi 100 kelimesi 1.00 TL olarak fiyatlandırılmaktadır. Fakat makaleleriniz kaliteli olmaya başladıkça daha fazla kazanmanız mümkündür. Makale yazarlığından aylık 300 TL ile 3000 TL arasında kazanç sağlamanız mümkündür.

HANGİ SİTELERDE MAKALE YAZABİLİRİM?

Makale yazmaya başlayacağınız ve uzman hale geleceğiniz birçok site bulunmaktadır. Fakat bunlar arasında kuralları net olan ve ödeme konusunda güven kazanmış sitelere Google üzerinden “yazkazan.net” şeklinde arama yaparak ulaşabilirsiniz.

YAZKAZAN.NET FREELANCER YAZAR BAŞVURULARI YENİDEN AÇILDI!
BAŞVURUNU YAP, KAZANMAYA BAŞLA! (KONTENJAN SINIRLIDIR)
MAKALE YAZARLIĞI SÜREKLİ BİR İŞ Mİ?

Makale yazarlığı internet siteleri var olduğu sürece ihtiyaç duyulan ve sürekli bir meslek olmaya devam edecektir. Sizlerde bu mesleği icra etmek ve kazanç sağlamak istiyorsanız bir an önce işe koyulmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

NEREDEN BAŞLAMALIYIM?

Öncelikle buraya kadar bize eşlik edip yazımızı okuduysanız makale yazarı olarak para kazanmayı kafanıza koymuşsunuz diyebiliriz. Google üzerinde “yaz kazan” bu kelimeyi aratarak yazarlık başvurusu yapacağınız ve yazarlığa başlayacağınız siteleri belirleyebilirsiniz. Makale yazarlığı yapacağınız siteyi belirlemeden önce mutlaka yazar yorumlarını da okumayı ihmal etmeyiniz.
 

   Paylaşmak güzeldir  :)