Öncelikle makalenin ne olduğundan bahsedecek olursak kısa bir tanım ile şunu söyleyebiliriz; Makale, belirlenen bir konu hakkında elde bulunan sağlam kaynaklarla birlikte yazılan, güvenilir bilgilerin içerisinde bulunduğu bir eser türü diyebiliriz. Peki makalenin internet siteleri için önemi nedir? Bir makalenin SEO uyumlu bir şekilde hazırlanarak yayınlanmasının ardından, arama motorları yayınlanan içeriği denetleyerek sitenizin güvenilir bir yere konumlanmasını sağlar. Ardından sizi üst sıralara taşıyarak sitenize gelen trafiği arttırmaya yardımcı olur. Bu sayede artan trafik müşteri portföyünüzün genişlemesine, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların satın almak istedikleri ürün veya hizmet hakkında güvenilir bilgiye sahip olmasına neden olur. Arama motorlarının makaleyi bu kadar önemsemesinin altında yatan en temel sebep; yukarıda belirttiğimiz üzere, makalelerin güvenilir kaynaklar olmasıdır.

Peki makaleyi bu kadar önemli hale getiren şey ne?

Günümüzde bir internet sitesinin başarılı olmasının altında yatan en önemli özellik, yayınladığı makaleler ve bunların özgünlüğüdür. Eğer yayınlanan makale özgün bir biçimde yazılmamış ve kopyala – yapıştır yöntemi ile hazırlanmış ise arama motorlarının robotları bunları algılayarak internet sitenizin sonuçlarda arka sayfalara düşmesine sebep olur ve bu da güvenilirliğinizi kaybetmenizi sağlar. Hazırlanan internet sitesi hangi sektöre hitap ediyor olursa olsun o sektör hakkında bilgilendirici makaleler yayınlamalı ve müşteriye ürün hakkında detaylı bilgi verebilmelidir. Bir internet sitesinde yayınlanan makalenin dilbilgisi kurallarına uygun, akıcı ve özgün bir biçimde hazırlanmasının ardından arama motorları tarafından artan ziyaretçi sayısıyla eş zamanlı olarak satışlarınızın da arttığını görebilirsiniz. Aslında makaleyi yalnızca satışları arttırmak için bir araç olarak basitleştirmek büyük bir hata olacaktır. Makale, internet ortamında güvenilir bilgilerin oluşmasına aracılık eden en önemli kaynaklardan birisidir. Yalnızca arama motorları tarafından değil, kullanıcılar tarafından da olumlu tepkiler almanıza neden olacak olan düzgün yazılmış makaleler, güvenilirliğinizi arttıracak ve sizi sektördeki diğer rakiplerinizden ayıracaktır.

Doğru yazılmış bir makalenin avantajları nedir?

Makalenin önemine değinmek için piyasadan bir örnek vermek gerekirse anlık çıkışlar yakalayarak büyük hit toplayan internet sitelerini buna en güzel örnek olarak gösterebiliriz. Bu siteler yayınlandıkları andan itibaren büyük kitleler tarafından büyük ilgi görürler fakat ilerleyen günlerde pazarladıkları ürünü güncel tutmaz ve çağın gerektirdiği yeniliklere ayak uyduramazlarsa piyasadan silinip giderler ve adlarından bahseden neredeyse kimse kalmaz… Çünkü; gelişen teknolojiyle birlikte bilginin yayılması kolay bir hal aldı ve kullanıcılar yeniliklere ayak uyduran, günceli takip eden firmalardan ürün veya hizmet satın almak istiyorlar. Bu nedenle günceli yakalamak için sürekli yenilikleri takip eden, kullanıcılara daha iyi hizmet sunabilmek için onları bu yeniliklerden haberdar eden, güncel bilgilerle donatan ve onlarla etkileşim halinde olan bir site sahibi olmanız hem internet siteniz için hem de prestijiniz için oldukça önemli bir faktördür. Bahsedilen tüm konularda makale, internet çağının olmazsa olmazı haline gelmiştir.

Makaleyi ne zaman ve neye göre yayınlamalısınız?

Piyasaya girilen andan itibaren gündemdeki popüler konular belirlenerek üzerinde durulması ve satılan ürünün ya da hizmetin konuya göre belirlenerek, makalenin yine o şekilde hazırlanması gerekmekte. Yayınlanan içeriğin gündemden uzak ve alakasız bir şekilde yazılması dışarıdan, çağa ayak uydurmayan, yeniliklere uyum sağlayamamış bir firma olarak gözükmenizi sağlayacaktır. Verilen hizmet ne olursa olsun çağa ayak uydurmak ve hazırlanan içeriğin bu yeniliklere uygun olması gerekmektedir. Gelişen çağda firmaların en önemli prestij kaynağı gündemde yer alan önemli konular olmuştur. Bu sayede kullanıcılar tarafından taktir edilen ve yenilikçi bir marka olarak algılanmak için hazırlanan makalelerin gündemdeki konuya uygun, çağın gerekliliklerine ayak uydurmuş sağlıklı makaleler olması gerekmektedir. Unutmayın, her şey zamanında güzeldir. Ve bu olgu sayesinde yalnızca müşteri portföyünüz için değil, firmanız içinde dışarıya olumlu bir mesaj vermiş olacaksınızdır.

   Paylaşmak güzeldir  :)