İçerik dünyasında, sizinle benzer konulara ilgi duyan ve bu konularda içerik üreten çok fazla insan vardır. Peki, okuyucular neden bir başkası yerine sizin içeriğinizi tercih etmeli? İçerik yazarken oluşturduğunuz ilk taslağınız üzerinde yeterince zaman harcamazsanız, sizi tercih etme ihtimalleri azalacaktır. Bu noktada ilk taslağınızdaki dağınık düşüncelerinizi toparlayarak konuyu detaylı açıkladığınız bir içeriğe dönüştürmek ilk hedefiniz olmalıdır. Bunu gerçekleştirirken içeriği zayıflatan ve dönüştürülmesi gereken bazı noktalar vardır. Yazılarınızı güçlendirmek için 6 zayıf noktayı dönüştürebilir ve içeriklerinizi daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.

Zayıf Nokta 1: Stratejinizi tanımlayamıyorsunuz

Belirli bir plan ve program dâhilinde içerik oluşturmuyor ve yalnızca ilham geldiğinde yazıyorsanız, tanımlanmış bir stratejiniz yok demektir. Çünkü uzun vadede ilham perileri sizin yeterli olmayacaktır. Peki, bunu nasıl dönüştürebilirsiniz? Bir editör takvimi sizin için verimli çalışmanın kapılarını aralayabilir. Böylelikle hangi zaman aralıklarında ne yazmanız gerektiğini biliyor ve gerek ön çalışmaları yapıyor olursunuz.

Zayıf Nokta 2: Tutamayacağınız sözler veriyorsunuz

Yazıların başlıkları vaatler ile doludur. Ancak başlığınız ile metniniz uyumlu değilse ya da başlıkta vadettiklerinizi metinde ortaya koyamıyorsanız okuyucularınızın hayal kırıklığı yaşaması kaçınılmazdır. Bunu düzeltebilmek için küçük adımlarla başlayın. Başlıklarınızda okuyucuların aradığı tüm cevapları bulabileceğini iddia etmenize gerek yok. Siz de tıpkı okuyucularınız gibi insansınız ve bu fikri pekiştirmek oldukça önemlidir.

Zayıf Nokta 3: Alt başlık kullanmıyorsunuz

İçeriklerde alt başlık kullanmamak, okuyucuya rehberlik etmediğiniz anlamına gelir. Okuyucunun uzun bir şekilde alt alta yazılmış paragraflar arasında aradığını bulması çok kolay değildir. Uzun metin blokları okuyucunun dikkatini dağıtırken alt başlıklar kaybolan dikkati yeniden toparlar. Bu sebeple numaralar ya da madde işaretleri ile belirtilen vurucu alt başlıklar kullanabilirsiniz.

Zayıf Nokta 4: Çok fazla ayrıntı kullanıyorsunuz

İçerik oluştururken belirlediğiniz konuyu net bir şekilde ifade edebilmelisiniz. Çok fazla ayrıntıya girdiğinizde odak noktanızı kaybedebilirsiniz. Anlatmak istediğinizin dışına çıkabilirsiniz. Bunu engellemek için içeriğinizi oluştururken yazdıklarınızı başa dönüp tekrar tekrar okuyabilirsiniz. Yazma pratiği yaptıkça, aklınıza gelen bütün fikirleri tek bir içerikte veremeyeceğinizi fark edeceksiniz.

Zayıf Nokta 5: Çok fazla kelime kullanıyorsunuz

İçeriklerinizde çok fazla kelime kullanıyorsanız, cümleleriniz ve paragraflarınız çok uzun olur. Bir yazarın kendini daha iyi ifade etmek istemesi çok normaldir. Ancak bu durum, okuyucudan çok yazara hizmet etmektedir. Mesajlarınızı açık ve net bir şekilde ifade etmeyi deneyin. Cümlelerinizi kısaltmanız ve gereksiz kelime kullanmayı engelleyebilmeniz için kendinize kelime sayısında sınır koyabilirsiniz.

Zayıf Nokta 6: Harekete geçirici mesajlar kullanmıyorsunuz

Eğer içeriklerinizde harekete geçirici mesajlar kullanarak bir sonraki adımı önermiyorsanız, okuyucu ile aranızdaki diyaloğu kolaylaştıramazsınız. Anlatımınız sınırlı kalmaya başlar. Bunu engelleyebilmek için okuyucularınızı en iyi içeriğinize yönlendirin. Onlara seçenekler sunun ve bir sonraki adımlarını nasıl atacaklarına dair bilgi verin.

   Paylaşmak güzeldir  :)