İçerik ajansı, markanız ile tüketicileri bir araya getirecek içerikler üreten ajanstır. İçerik stratejinizi hedeflerinize bağlar. Hedef kitlenizi bulmak, meşgul etmek ve dikkatleri üzerinizde tutmak için bir yol haritası oluştururlar. İzleyici profillerinin iyi gözlemlenmesi ve özgün içeriklerin oluşturulması, başarılı içerik pazarlaması stratejisinin anahtarıdır. İçeriğin oluşturulması kadar dağıtımı da önemlidir. İçerik ajansı içeriğinizin etkileşim alması için görülmesi gerektiğini bilir. Basılı yayın, video, web ve uygulamalar gibi dijital yayın araçlarında içerikleri izleyicilerle birleştirirler.

İçerik Ajansı Nedir?

İçerik ajansı hedef kitlenize ulaşmak ve markanıza bağlı tutmak için ne gerekiyorsa yapar. Web siteleri, bloglar, sosyal ağlar, e-postalar için farklı içerik türleri yaratırlar. Müşterilerinize çevrimiçi olarak ulaşmanıza yardımcı olur ve müşterileri beklentilerini doğru zamanda doğru bilgilerle karşılar. İşletmelerin büyümesine yardım eden içerik pazarlama ajansı birlikte çalıştığı markanın ihtiyacına göre özgün içerikler üretir.

İçerik Ajansı Ne İş Yapar?

  • Çevrimiçi izleyicilere ulaşmak istiyorsanız, içerikten daha iyi bir yol yoktur. İçerik, bir pazarlama taktiğidir. İçerik, markanızla ilgilenen kitleleri bulmanın en iyi yoludur.
  • İçerik ajansı içerik stratejisi yaparak bir temel oluşturur.
  • Markanız ve hedef pazarınızla bağlantı kurarlar.
  • Makaleler, reklam, videolar, grafik tasarım veya fotoğrafçılık gibi kanallarla içeriği görsellerle desteklerler.
  • İçerik üretim ajansı işletmelerin fark edilmelerine, profillerini büyütmelerine ve stratejik içerik pazarlaması yoluyla potansiyel müşteriler edinmelerine yardımcı olur.
  • İşletmeniz için en iyi sonuçları almak üzere tasarlanmış  pazarlama programları geliştiren ajanslar, hikayenizi benzersiz bir ses ve görsel kimlikle net bir şekilde anlatmanıza yardımcı olur.
  • Akıllı, çekici sosyal stratejilerle marka katılımını ve tüketicilerin pazarlama kampanyalarına tepkisini attırırlar.

Şöyle düşünelim. Biz bir içerik ajansıyız. Sizde bu yazıyı okuduğunuza göre hedef kitlemizden birisiniz. İçerik ajansı nedir veya içerik ajansı ne iş yapar gibi alternatif sorgu türevleri ile bu içeriğe ulaştınız. Ardından dijital pazarlama gibi konularda bilgi sahibi oldunuz. Markanızın böyle bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız olduğuna kanaat getirdiniz ve sitemiz üzerinden sipariş vermeye başladınız. Ne olmuş oldu? İçerik pazarlaması stratejisi kurulan İçeriği okurken, bizden hizmet / ürün satın aldınız. Okuyucu iken aslında bir müşteriye dönüştünüz. Bizler de içerik pazarlaması ile satış oranlarımızı arttırdık. Evet, evet tam olarak böyle oldu :) 

Dijital İçerik Pazarlaması Nedir?

Geleneksel pazarlamanın aksine, içerik pazarlamanın satış adımı yoktur. Dijital içerik pazarlaması belirli bir marka, ürün veya hizmeti doğrudan tanıtmaya veya satmaya çalışmaz. Aksine, eğitici, eğlenceli veya duygusal olarak tatmin edici olan değerli, alakalı bilgilerle tüketiciyi yakalamayı amaçlar. İçerik pazarlaması bu şekilde, marka için ilgi ve farkındalığı yaratmada başarılı olur. İyi bir içerik pazarlaması, izleyicilerin ilgi alanlarını bir tür web sitesi bağlantısına tıklamak, bir broşürü indirmek veya bir satış temsilcisi ile iletişim kurmak gibi çevrimiçi eylemlere yönlendirir. Son yıllarda, içerik pazarlaması oldukça popüler hale geldi. İçerik pazarlama hizmetleri, hedef kitleniz için değer sağlamak, yeni müşteriler bulmak ve iş hedeflerinize ulaşmak için kaliteli içerikten yararlanmanıza yardımcı olur.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçinde bulunduğumuz yüzyılda, içerik bir zorunluluktur. İçerik pazarlaması, her şirketin dijital stratejisinin önemli bir parçası olmalıdır. Çünkü müşteri yolculuğu hiç olmadığı kadar karmaşıktır. Kullanıcıların markalarla etkileşime girebileceği, çevrimiçi ve çevrimdışı sayısız etkileşim noktası vardır. Markaların dijital ortamdaki rakiplerinin sayısı oldukça fazladır. Hedef kitlelere dikkat çekici içeriklerle ulaşmak ise hiç olmadığı kadar zordur.  İçerik pazarlaması reklamcılığın aksine, tanıtım değildir. İçerik pazarlaması, markaların hikaye anlatıcısı olmalarını ve tüketicilere istedikleri ve ihtiyaç duydukları içeriği sunar. Çünkü müşterileriniz eğlendiren, ilham veren, eğiten ve bilgilendiren içerik ararlar.

İçerik ajansları, tüketicilere değer sağlayan yüksek kaliteli içerik oluştururlar. Tüketiciler markaları sosyal medyada takip ederler, e-posta bültenlerine kaydolarak içeriğin bulunduğu kanalları ziyaret ederler. İçerikler ayrıca insanların markaları arama motorlarında bulmasına yardımcı olur. Müşteriler arama motorlarına içerik pazarlaması yapan bir markaya yönelik soru sorduğunda, yanıt söz konusu markada olacağı için web sitesi üst sıralara çıkar. İçerik pazarlaması sayesinde potansiyel müşteriler, dönüşümler ve satış gelirleri artar. Etkili içerik pazarlama programları, bir markanın farkındalığını, sadakatini ve değerini artırır.

Bir içerik pazarlamacısının çalışması asla bitmez. İçerik uzmanları stratejilerini sürekli gözlemlerine ve teknolojiye dayanarak günceller ve optimize eder. İçerik pazarlama endüstrisinin durumunu takip eder, marka stratejisine göre yenilikler yaparlar. Ajanslar, hem alakalı hem de kişiselleştirilmiş, yüksek kaliteli içeriğe olan ihtiyacı karşılamaya çalışırlar.

İçerik Pazarlama Örnekleri

İçerik pazarlama, bilindiği gibi satıştan daha çok tüketicilerle etkileşime girmeyi amaçlar. Son dönemde kullanılan en iyi içerik pazarlamalarından biri Veet markasının kadınlara yönelik sunduğu reklamdır.

Veet’in Antiprenses Temalı Reklamı

Veet markası her ne kadar kadınların tüylerini almasına yardımcı olan ağdaları üretiyor olsa da son reklamlarında kadınlara tüylerini alıp almamada özgür olduklarını ifade ediyor. Reklamdaki genç kadınlar isterlerse eleştirilere kulak tıkayarak tüylerini almamayı tercih edebileceklerini söylüyorlar. Son derece takdir toplayan bu reklam sayesinde Veet markasının prestiji ve bilinirliği oldukça arttı. Antiprenses temasının kullanıldığı reklamlarda kadınlara kalıplaşmış güzellik algısını yıkmaları söyleniyor.

Jolly Tur’dan; Tatile Gitmek Yerine büyüklerinizi Ziyaret Edin

İçerik pazarlama konusunda başarılı olan bir diğer reklam ise tüketicilere tatil kampanyaları sunan Jolly Turun geçtiğimiz yıllarda yayınladığı reklamdır. Jolly tur, erken rezervasyon fırsatlarından yurt dışı turlarına kadar Türkiye’nin ve dünyanın pek çok noktasına insanların tatil yapmasını sağlıyor. İçerik pazarlaması kapsamında yaptığı bir reklamla hem tüketicilerin takdirini topluyor hem de tercih edilebilirliğini artırıyor. Bayram arifesinde yayınladığı reklamla o yaz tüketicilerin tatile değil de büyüklerinin elini öpmeye gitmesini öneriyor.

Coca Cola’nın Şarkıları

İçerik pazarlama kampanyalarını başarıyla yürüten şirketlerden olan Coca Cola, reklamlarında aile kavramını ön plana çıkararak Coca Cola’nın her evde olması gerektiğini, aileyi bir arada tutan ve birleştiren bir ürün olduğunu ifade ediyor. Coca Cola; Aç Bir Coca Cola, İçi Umut Dolu, Bu Yaz Benim Yazım gibi şarkılarla kalplere girmeyi başarıyor.

Eti Pop Kek ve Mahmut Tuncer’in Halay Çekmesi

Eti Pop Kek reklamlarında Mahmut Tuncer’in oynatılması içerik pazarlama örnekleri arasındadır. Videoda Mahmut Tuncer videoda “Kekimi ye beni yeme” ifadesiyle halka hitap ederken her insanın düğünlerde başına gelebilecek olayları esprili bir şekilde anlatması gündemi meşgul etmişti. İnsanlara üzerinde konuşacakları konu başlıkları vermenin direkt reklam yapmaktan daha etkili olduğunun bilincinde olan markalar, içerik pazarlaması sayesinde marka prestijlerini artırdılar. Sadece marka bilinirliği değil, satış ve pazarlama konusunda da büyük bir ilerleme kaydettiler. Tüketicilere, reklamın reklam olmadığını hissettiren, böylelikle kişiye bir baskı uyandırmayan içerik pazarlaması sayesinde marka imajları yükseldi.

İçerik Pazarlama Yöntemleri

İçerik pazarlama yöntemleri her sektöre ve amaca göre farklılaşabilir.

Karşı Pazarlama

İçerik pazarlama yöntemlerinden ilki karşı pazarlamadır. Bu başarılı içerik pazarlama türünde genellikle özellik bakımından birbirine yakın olan markaların karşılıklı atışması gündeme gelir. Genellikle bir marka, rakip firma tarafından saldırıya maruz kalır. Bu gibi durumlarda marka kendisini savunmak için atak yapar. Karşı pazarlama yöntemine örnek olarak Mc Donalds ve Burger King, Audi ve BMW örnek gösterilebilir.

Kontrol Pazarlama

Bir diğer içerik pazarlaması çalışmaları kontrol pazarlama yöntemidir. Bu türde insanların belirlenen ürünlere olan talebinin artması veya azalması sağlanır. Belirli bir strateji uygulanır. Böylelikle insanların o ürüne karşı talebi artar veya azalır. Bu içerik pazarlama yöntemine örnek olarak belirli dönemlerde tüm kanallarda yayınlanan bitki çaylarının faydaları ve daha önce adını duymadığımız bitkilerin cilde faydaları verilebilir. Son yıllarda popüler olan aloe vera bitkisinin cilde iyi gelmesi haberleri kontrol pazarlamaya örnektir.

Sosyal Pazarlama

İçerik pazarlama yöntemlerinden bir diğeri sosyal pazarlamadır. Sosyal pazarlamada genellikle kamu yararı gözetilir. Markalar sosyal sorumluluk kampanyaları düzenleyerek kamunun yararına olacak çalışmalara imza atarlar. Örneğin satın alınan her Domestos paketinin bir kısmının hayır kurumlarına bağışlanması sosyal pazarlama örneğidir.  Diğer yöntemler arasında sosyal medya ünlüleri aracılığıyla yapılan pazarlama sayılabilir. Sosyal medya fenomen Socialmom’ın belirli bir köpek cinsini sahiplendiğini duyurması, köpek ile videolar çekmesi ve köpeğin aniden ortadan kaybolması sosyal medya üzerinden yapılan içerik pazarlamasına bir örnektir.

İçerik Pazarlama Araçları

Bir markanın içeriklerini pazarlamasının geleneksel yolu organizasyonlardı. Teknolojinin ve internetin hayatımıza girmesiyle birlikte organizasyonların ve kulaktan kulağa reklam çeşidinin yerini dijital mecralar aldı. Bu mecralarda kullanılabilecek içerik pazarlama araçları ise şunlardır;

Bloglama

Bir endüstri blogu ve şirket bültenine sahip olmak mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmada çok yardımcı olabilir. Ürün bilgilendirilmesi ve mevcut müşterileri ile iletişim amaçlayan bloglar hem markanın arama motorlarında üst sıralara çıkmasına yardımcı olur hem de yeni müşteriler edinilmesini sağlar.

E-Posta Pazarlama

E-posta pazarlaması süper bir güçtür. Çünkü işletmeniz ve mevcut ve potansiyel müşterileriniz arasında doğrudan bir iletişim kanalıdır. E-posta aracılığıyla içerik oluşturmak için bir şekilde müşterinizin e-posta adresini almanız gerekir. Daha sonra reklam kokmayan içeriklerle marka bilinirliğinizi artırmak için içerik ajanslarına danışabilirsiniz.

Resimler ve İnfografikler

Seyahatleriniz veya işinizle ilgili notlar veya fotoğraflar oluşturmak eğlenceli olabilir ve internet kullanıcılarının çoğuna hitap edebilir. Bunları oluşturmak için içerik ajanslarına başvurabilir veya photoshop programları kullanabilirsiniz. İnsanlar görsel öğelere daha fazla dikkat ettikleri için infografikler önemli araçlardır. Ajanslar, hazırladıkları resim ve grafikleri daha sonra, Instagram, Twitter, Pinterest veya Facebook gibi fotoğraf tabanlı sosyal medya hesaplarıyla paylaşarak içeriğinizi tanıtırlar.

Röportajlar

Sektörünüzdeki düşünce liderlerini bulmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Oturmak, çevrimiçi görüntülü sohbet veya hatta telefon görüşmesi yapmak, trafiği artırmanıza yardımcı olabilir. Görüşme yaptığınız kişi büyüyen itibarınızı geliştirmek için de harika bir yoldur. İçerik ajansları sektörünüze göre en etkili on kişiden bir liste oluşturur ve hazırladığı röportajları uygun mecralarda paylaşır.

E-Kitaplar

İyi bir yazara erişiminiz ve zamanınız varsa, sektörünüz için bir e-Kitap üretmek, güvenilirliği sağlamak için harika bir yoldur. İçerik ajansınız bu kitabı en az 100 sayfa yapacaktır. Kitapta durumunuzu oluşturup yayınlamanıza yardımcı olacak bazı resimler, istatistikler, grafikler veya başka doneler de eklerler. Bu,  bir konuda çok fazla bilgi sunmanın harika bir yoludur ve okurların belirli alanlarda yazarların kişiliğini ve uzmanlığını tanımalarına izin verebilir.

Video Blogları

Videolar doğru şekilde yapılırsa izleyici oluşturmak için çok kolay bir yoldurlar. YouTube gibi siteler, bilgi paylaşımı için müthiş bir platformdur. Ortalama bir insanın bin kelimelik bir blog okumaktansa bir videoyu izlemeyi tercih edebilir. Bu nedenle videoların önemi büyüktür. Youtube videoları bazı şirketler için mutlak oyun değiştirici olma fırsatları sunar. Bu videoların viral olma şansı da fazladır.

Örnek Olaylar

Belirli bir endüstriyi veya bir şirketin belirli bir müşteriyle kazandığı başarıyı analiz etmek ve araştırmak, yalnızca içeriği paylaşmanın değil, aynı zamanda bu güvenilirlik faktörü üzerinde çalışmanın bir yoludur. Sosyal sorumluluk projeleri gibi örnek olaylara imza atan şirketler, içerik üretmenin başarılı birer örneğini oluştururlar.

   Paylaşmak güzeldir  :)