Yıllardır hayalini kurduğunuz o proje artık yayında ve direksiyona geçtiniz. Bu yazıyı eğer ki girişiminizi yeni kurduğunuz süreçte okuyorsanız şanslı grubun içerisinde yer aldığınızı düşünebilirsiniz. Girişimleri başarısızlık ile sonlanan kişiler için “batırımcı” tabirini bulduk. Oldukça da yakıştığını düşünüyoruz. Şimdi ise girişimcilik ile başlayan serüvenin batırımcılık ile bitmesinin nedenlerini inceleyeceğiz.

4 tane küçük müşteri yerine 1 tane büyük müşteri olsun mu? Olmasın.

Herkes düşündüğünde 4 farklı müşteri tipi ile ilgilenmektense 1 tane büyük müşteri ile çalışmayı ister. Peki, bu durumu hiç terse çevirerek düşündünüz mü? 1 müşteriyi kaybetmeniz size 0 zarar verecek iken 4 müşteri ile bunu %25 riske indirebiliyorsunuz. O halde projelerinizi kesinlikle 0 risk ile bir kişiye / kuruma yüklemeyin.

Fiyatları düşürdük, şimdi müşteri artar!

Özellikle hizmete ve iş gücüne dayalı hizmetlerde satış mantıkları ücreti düşürerek daha fazla müşteri / satış sağlamak ister. Fakat objektif olarak baktığınızda ise gerçek çerçeveyi görürsünüz.

Düşük kar marjı = Çok iş gücü

Ben o üründen / hizmetten günde 10 tane satarım

Girişiminizin Pazar payının ve hedef kitlesinin biliyor musunuz? Bilmiyorsanız 1-0 yenik başlamışsınız diyebiliriz. Eğer ki girişiminizin yer aldığı alanda daha önceden satış / pazarlama üzerine bir çevre edinmediyseniz bu süreçte gerçekler (Rakamlar) ile yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Pazar analizi ve hedef kitle belirleme üzerine birçok farklı strateji bulunuyor bunlardan birini deneyebilirsiniz.

En iyisi olsun demek yerine iyisinden daha çok üretin.

En iyisine ulaşma arzusu aslında bakıldığı zaman o kadarda iyi bir şey değildir. Hele ki girişiminiz yeni ise en mükemmeli yaratmak size zaman kaybettirecek paralelinde aynı oranda geri dönüş yaptıracak mı kesin değildir. Özellikle girişimlerin en iyiye değil iyiye odaklanarak optimize edilmesi ilk 1 yıllık süreçte daha iyi olacaktır.

Gelen satış tutarlarını kazandım diyerek kar sanmak hatadır.

Eğer ki bir aylık süre içerisinde iyi bir satış yaptı iseniz maliyetleri çıkartarak kalan tutarın sadece kar olduğunu düşünmek sizi uçuruma sürükleyecektir. Eğer ki aylık cironun %60 oranı kar kaldı ise bu sefer yaşam standartlarınız da %60 oranında lüks hale gelecektir. Aylık yapılan işlem cironuzdan şöyle bir dağılım yaparak kendi oluşturduğunuz markanın patronu değil çalışanı olmalısınız.

Aylık ciro üzerinden;

  • - %20 kasada bırakın
  • - maaşınız olsun ve maaşınıza göre yaşayın.
  • - %20 reklam bütçesi oluşturun.
  • - ileriye yönelik yatırımlar yapın.
   Paylaşmak güzeldir  :)