Her türlü iletişim ve pazarlama aktivitesinin dijitalleşmesiyle birlikte web sayfalarını ön plana çıkarmak da önemli bir hale geldi. Bir web sitesinin ziyareti esnasında kullanıcı deneyimini arttırmak için kullanılan tasarımlara ve kullanıcı ara yüzlerine ek olarak üzerinde düşünülmesi gereken noktalardan biri de ‘Hakkımızda’ sayfasıdır.

Hakkımızda sayfası, en önemli marka varlıklarından biri olduğundan ve sürekli bir çaba veya yatırım gerektirmediğinden doğru bir şekilde hazırlanmış olması oldukça önemlidir. Hakkımızda sayfası, genellikle satın alma yolculuğunun bir parçasıdır. İnsanları sitenize çekebilir ve sizinle ilgilenmeye ikna etmeye yardımcı olabilir. Ve bu belirsiz zamanlarda, kendinize ve işinize güven oluşturmaya yardımcı olması için doğru bir şekilde kullanabilirsiniz.

Peki, hakkımızda sayfası neden bu kadar önemlidir?

Hakkımızda sayfası, bir giriş sayfası özelliği taşımaktadır. İster işletme sahibi ister blog yazarı olun, hakkımızda sayfanız marka odaklı arama sorgulamaları için inanılmaz derecede iyi bir sıralama gösterme eğilimindedir. Hiçbir şey yoksa bile site bağlantılarınızda görünür. Bu sebeple müşterilerinizin sitenize genellikle hakkımızda sayfanız üzerinden girecektir. Onları sitenize daha fazla göz atmaya ya da etkileşime girmeye ikna etmek için iyi bir ilk izlenim veriyor olması oldukça önemlidir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak hakkımızda sayfanızı dönüştürmeniz için 3 önemli adım vardır.

1-Güçlü başlayın

Hakkında sayfanıza bir kartvizit gibi davranın: İnsanlar gördükleri anda daha fazlasını öğrenmeye istekli olmalıdır. Sayfanız göz alıcı ve akılda kalıcı olmalıdır. Aşağı kaydırmaya gerek kalmadan ilk bakışta dikkat çekmelidir. Örneğin, Covid-19 sürecinde hızlı bir şekilde hayatımıza giriş yapan Zoom’un web sayfası bir video ve şirketin değerlerinin bir listesiyle başlar.

Sayfanıza hızlı ve dikkat çekici bir videoyla başlamak muhtemelen en iyi fikirdir. Çünkü videolar ziyaretçileri biraz daha oyalanmaya ve sayfayla etkileşime geçmeye ikna etmektedir. Bunun sebebi ise, dijitalleşmenin artmasıyla birlikte insanların uzun uzun bir şeyler okumaya tahammülünün olmamasıdır. Kısa ve etkili bir tanıtım videosu, sizinle ilgili çok fazla şey anlatacaktır.

2-Markanızı diğer varlıklara bağlayın

Bağlantılar, Google’ın interneti tarayabilmesinin tek yoludur. Bu sebeple şirketinizin profesyonel ödülleri, öne çıkan sözlerinizi, konuştuğunuz konferansları, eğitiminizi ve çalıştığınız geçmiş şirketleri eklemekten çekinmeyin. Böylelikle, Google'ın kendi bilgi tabanında yerinizi belirlemesine yardımcı olursunuz.

Bazı yapılandırılmış işaretlemeler kullanmak, Google'ın tüm noktaları birbirine bağlamasına yardımcı olmak için de iyi bir fikirdir. Google'ı kuruluşunuzun ayrıntılarına (kurulduğu tarih, kurucunun adı, şirket türü vb.) ve resmi sosyal medya kanalları, ödüller, ilgili kitaplar ve daha fazlası dâhil olmak üzere daha fazla ayrıntıya yönlendirebilirsiniz.

3-Harekete geçirici mesajlar ekleyin (Call To Action)

Dikkatli bir şekilde incelerseniz, çoğu hakkımızda sayfasının ortak bir sorunu vardır. Kullanıcıların oraya vardıklarında ne yapmaları gerektiği belirsizdir. Özellikle satın alma yolculuğunda sayfanızın rolü göz önüne alındığında, ziyaretçilerin sizinle aynı kanalda ilerlemesine yardımcı olmak çok önemlidir.

İşletmenizin ya da sayfanızın niteliğine göre, ziyaretçileriniz için farklı harekete geçirici mesajlar kullanabilirsiniz. Örneğin, kişisel bir demo talep edebilirler, sizinle iletişime geçebilirler, katalogları inceleyebilirler ya da sohbet robotunuzla konuşabilirler. Böylelikle hakkımızda sayfasıyla başlayan bir yolculuğu, ziyaretçileriniz ile etkileşiminizi arttırarak sona erdirmiş olursunuz.

   Paylaşmak güzeldir  :)