Dünya genelinde yayılmaya başlayan dijital pazarlama akımına ülkemizin de uyum sağladığı son zamanlarda net bir şekilde görülüyor. Bu pazarlama stratejilerinden verim alabilmenin başlıca yolları ise; online reklamlar, sosyal medya yönetimi ve başarılı bir SEO çalışmasından geçiyor. Web siteleri için üretilen içeriklerde anahtar kelimenin doğru seçilip seçilmediği konusunda bazı tereddütlere düşülüyor. Peki, bu tereddütleri anahtar kelime bulucu aracı ile aşabileceğinizi biliyor musunuz?

Sitem Kaçıncı Sırada?

Web sitesi olan ve burada içerik üreten kişilerin aklındaki ilk soru “Google sıram ne?” olarak karşımıza çıkıyor.  Bu soruya cevap arayanlar için 8tag site sıra bulucu yardıma koşuyor. Kullanıcılara ücretsiz olarak kısa bir deneme süresi veren bu araç sayesinde sitenizin Google sıralaması hakkında net bir bilgi elde edebilirsiniz.

Hemen Denemek İçin: www.8tag.com

Web sitenizin anahtar kelime kapsamında kaçıncı sırada yer aldığını bilmeniz oldukça önemli bir konudur. Bu sıralamalarda yükselişe geçmek, yapılan SEO çalışmalarında doğru yolda gidildiğini işaret eder. Aynı şekilde sıralaması düşen bir site için de yapılan çalışmaların gözden geçirilmesi gerektiği yorumları yapılabilir. Sıralama aracı kullanarak seviyenizi düzenli kontrol ettiğinizde olası gerilemelere karşı erkenden önlem alabilir ve sitenizi tekrar üst sıralara taşıyabilirsiniz.

8tag anahtar kelime aracı kullanımı oldukça basittir. Bu bağlamda, sitelerinizi “http” uzantısını kaldırarak sisteme ekleyerek takip etmeniz mümkün olmaktadır. Deneme sürümünde kullanıcıların yalnızca 2 site ekleme hakkı bulunsa da, aylık paketlere geçildiğinde bu site sayısı limiti de artırılıyor. Kullanıcılar, sitelerinin yükselip yükselmediğini kesintisiz bir biçimde takip edebiliyor. Herhangi bir site sıralamada yükseldiği taktirde de ana ekranda “yükseliş gösteren site” başlığı ile paylaşılıyor.

8tag içerisinde web sitesiyle ilgilenen kişilerin sitelerini aramalarda üst seviyelere taşıyabilecekleri farklı tavsiyelere de yer veriliyor. Günün önerisi olarak adlandırılan bu tavsiyeler genellikle SEO çalışmalarını geliştirmeye yönelik bir nitelikte. Web sayfalarında paylaşılan başlık ve alt başlıkların benzersiz olması ve hiyerarşik bir etiketlemeye sahip olması gibi değişik önerilerle karşılaşmak mümkün.

Google’da Kaçıncı Sıradayım?

Arama motoru optimizasyonu ve SEO, web sitelerinin aramalarda üst sıralarda görünmesine yardımcı olur. Üst sıralarda yer alan sitelerin görünürlüğü daha fazla olduğu için ziyaretçi sayıları da daha fazla olur. Bu çalışmaların amacına uygun bir şekilde sonuçlanması ise ancak doğru anahtar kelime kullanımıyla mümkün olmaktadır. Site içeriklerinin uygun anahtar kelimelerle oluşturulması, sitede yaşanan trafiği de doğru orantılı olarak artırmaktadır.

Anahtar kelime seçiminde başarılı olabilmek için sektör trendlerinin güncel olarak takip edilmesi gereklidir. Ancak bu takiplerden sonra mutlaka anahtar kelime analizi yapılması lazım. Analizler boyunca bu kelimenin kullanım yoğunluğu takip edilmeli ve sitenin Google sıralama kontrol işlemleri de belirli aralıklarla yenilenmelidir.

8tag aracında kelime sorgulama işlemleri için kullanışlı bir ara yüz bulunuyor. Bu bağlamda, Google sıra sorgulama yapmak isteyenlerden aşağıdaki bilgileri doldurması isteniyor.

 • Site adresi
 • Anahtar kelime
 • Arama motoru
 • Dil seçimi
 • Lokasyon seçimi
 • Cihaz seçimi

Sıra bulucunun sonuç verebilmesi için site adresinin mutlaka http uzantısı olmadan girilmesi gerekir. Arama motorunda yalnızca Google, cihaz seçiminde ise yalnızca masaüstü cihaza yer veriliyor. Bunlara ek olarak sistemde çok sayıda dil seçeneği olduğu da dikkat çeken bir durum. Bu bağlamda kullanıcıların; Türkçe, Azerice, Bulgarca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Rusça ve Yunanca aramalar yapabilmesi mümkün. Lokasyon butonunda ise Türkiye’nin herhangi bir şehri spesifik olarak tercih edilebilir.

Sitem Google’da Kaçıncı Sırada?

Sıra bulucu sayesinde web site sıralaması kısa bir süre içerisinde görsel olarak elde edilebilir. Bu sayede kullanılan anahtar kelimelerden hangisiyle daha iyi sonuçlar elde edildiği görülebilir. Kelime sorgulama tamamlandığı anda belirlenen lokasyonda web sitenizin hangi sırada olduğunu görebilirsiniz. Kendi sitenizin yanı sıra ilk 100’de yer alan diğer sitelerin durumlarını da görebilirsiniz. 8tag kullanıcıları ücretsiz deneme boyunca 10 adet anahtar kelime için manuel sorgulama yapabilmektedir. Ancak bu paket yükseldikçe, kullanıcının kelime sorgulama limitleri de genişlemektedir.

8tag ile web sitenize ait Google sıralama hizmeti alabileceğiniz gibi rakip site analizleri de yapabilirsiniz. Firmanızla aynı sektörde hizmet veren ya da aynı ürünleri satan rakipleriniz olduğunu düşünüyorsanız, rakip analizi oldukça işinize yarayacaktır. Dijital dünyada kalıcı olmak isteyen tüm yöneticilerin rakiplerini düzenli bir şekilde takip etmesi gerekiyor. 8tag rakip analizi yapmak için gerekenler, rakip bir site belirlemek ve anahtar kelime seçmektir.

Sistem kullanıcıları, kendilerine ait site ve rakip site uzantılarını girdikten sonra doğrudan site analizi yapabilir. Ancak bunun yanı sıra kelime analizi yapmak da mümkün. Rakip önerisi almak isteyen kişilerinse öncelikle analiz sayfasına anahtar kelime eklemesi gerekiyor. Analiz için gerekli alanlar doldurulduğu taktirde kelime yükselişini gösteren bir grafik çıktı da elde edilebilmektedir.

Rakip siteler için seo sıra bulucu kullanmadan önce karşı taraf hakkında detaylı bir ön çalışma yapılması gerekir. Buna göre rakip site tarafından kullanılan; içerik, yazılım, html hataları, hangi anahtar kelimelerde hit olduğu, sektör analizi ve sosyal medya yönetimi konusunda inceleme yapılmalı ve rapor hazırlanmalıdır.

Anahtar Kelime Bulucu

Doğru anahtar kelime seçimi, web sitesini ziyaretçilerin ve müşterilerin karşısına çıkarabilir. 8tag anahtar kelime aracı da bu konuda size yardımcı olmaya hazırdır. Anahtar kelime seçiminin efektif bir şekilde yapılması ise aşağıdaki nedenlerden dolayı oldukça önemlidir.

 • Konuyla ilgili reklam gösterimleri almak.
 • Kalite puanı yüksek yeni reklam kampanyalarından yararlanmak.
 • Sektörel fırsatları keşfetmek.
 • Benzer işler yürütülen rakip sitelerle arama sıralamasında rekabet edebilmek.
 • Web sitesinin amaçladığı hedef müşteri kitlesine erişim sağlamak.
 • Web sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak.
 • Marka tanınırlığını ve güvenilirliğini artırmak.

Anahtar kelime seçimi yukarıdaki sebepler de göz önüne alındığında oldukça önem arz etmektedir. Ancak bu seçim yapıldıktan sonra işe yarayıp yaramadığının da site sıra sorgulama yaparak teyit edilmesi gerekir. Bu bağlamda, site için seçilen anahtar kelimelerin çalışmaya katkısının ne olduğu 8tag aracılığıyla bulunabilir. Bu sistem sayesinde, anahtar kelime açısından site kaçıncı sırada tarzındaki sorulara da cevap alınabilir.

8tag, yeni kullanıcılara 15 gün boyunca sistemi ücretsiz kullanma hakkı tanımaktadır. Kullanıcılar bu süre boyunca; site ekleme, kelime takibi yapma, rakip site ekleme ve günlük sorgulama yapabilmektedir. Deneme süresi dolunca da farklı içerik ve fiyattaki paketler kullanıcılar için sunuluyor. Kelime bulucunun ana sayfasında yer alan duyurular bölümünde ise yapılan güncelleme ve yenilikler hakkında üye bilgilendirmesi yapılıyor. Bu kapsamda siteye eklenen son özellikler; yükseliş gösteren site özeti, site bazlı başarı puanı, rakip analizi karşılaştırma parametreleri ve anlık bildirim sistemidir.

8tag aracına giriş yapmak için yeni bir üyelik hesabı oluşturmak gerekiyor. Ancak bununla vakit kaybetmek istemeyenler Google ya da facebook hesaplarıyla da üye girişi yapabilir. Giriş yapıldıktan hemen sonra; site sıralama sorgulama, rakip site karşılaştırması, kelime sorgulama ve kopya kontrolü yapmak mümkün oluyor. 8tag bünyesinde kopya kontrol yapılması da kullanıcılar için ekstra bir avantaj sağlamaktadır.

   Paylaşmak güzeldir  :)